På SVT just nu
Friidrotts-EM
Direktsändning från andra dagens försökstävlingar på friidrotts-EM på Olympiastadion i Rom. Programledare: André Pops. Kommentatorer: Niklas Nord och Alhaji Jeng. Hålltider: 10:05: Slägga (h) kvalgrupp A. 10:10: 3000m hinder (h) försök. 10:40: Stavhopp (d) kval. 10:50: 100m (d) försök. 11:30: Slägga (h) kvalgrupp B. 11:45: 400m (h) försök. 12:10: Längdhopp sjukamp. 12:20: 400m (d) försök.
Tv-tablå
SVT 1
Tablå för SVT 1
Klockan 00:00 - Advokater
Klockan 00:30 - Cyklopernas land
Klockan 01:00 - Främlingar
Klockan 01:15 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 04:45 - Sverige idag
Klockan 05:15 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT 2
Tablå för SVT 2
Klockan 00:15 - 15 minuter från Sápmi
Klockan 00:30 - Politikbyrån
Klockan 01:00 - Skattjägarna
Klockan 01:30 - Sportnytt
Klockan 01:45 - Nyhetstecken
Klockan 01:55 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT Barn
Tablå för SVT Barn
Klockan 04:00 - Killar
Klockan 04:05 - Killar
Klockan 04:10 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Kunskapskanalen
Tablå för Kunskapskanalen
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 15:00 - Matematikbiennalen 2024
Klockan 15:30 - Matematikbiennalen 2024
Klockan 16:10 - Matematikbiennalen 2024
Klockan 17:00 - Djurfotografering i trädgården
Klockan 17:05 - Livet på Island
Klockan 17:35 - Resor längs vackra floder
Klockan 18:20 - Maratonkillen
Klockan 19:15 - Planet under press: Den sista sköldpaddan
Klockan 20:05 - Världens historia: Jakten på Babylons trädgårdar
Klockan 21:00 - Bilden av Hitler
Klockan 21:50 - Övergivna byggnader
Klockan 22:35 - Havets knasigheter
Klockan 23:25 - Röda arméns uppgång och fall
Klockan 00:25 - Norge på längden
Klockan 01:05 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT 24
Tablå för SVT 24
Klockan 00:00 - Advokaterna - teckenspråkstolkat
Klockan 00:30 - Fotbollens historia - syntolkat
Klockan 01:00 - Hall of fame - syntolkat
Klockan 01:30 - EU-val 2024: Toppkandidaterna - teckenspråkstolkat
Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll