På SVT just nu
Egenland - Finland är fantastiskt
Säsong 3 — Avsnitt 14: I Lönnrots fotspår
Författaren och forskaren Elias Lönnrot är för eftervärlden kanske mest berömd för att ha sammanställt det finländska nationaleposet Kalevala. Hannamari och Nicke går en vandring i Lönnrots fotspår utmed Vitahavskarelska rutten. Vandringsleden är en urgammal gårdfarihandlarväg mellan Finland och Vitahavskarelen och är framför allt känd för sin koppling till Lönnrot och Kalevala. Programledarna Hannamari Hoikkala och Nicke Aldén guidar till oväntade turistpärlor, unika attraktioner och fascinerande personligheter runt omkring i Finland. (Finland, 2021)
Tv-tablå
SVT 1
Tablå för SVT 1
Klockan 05:15 - Go'kväll
Klockan 06:00 - Fårbonden i Lofoten
Klockan 06:40 - Tre kärlekar
Klockan 07:35 - Cyklopernas land
Klockan 08:05 - Herr Talman
Klockan 08:20 - Rostiga roadtrips
Klockan 08:50 - Trädgårdstider
Klockan 09:50 - Muren
Klockan 10:50 - Fotbollens historia
Klockan 11:20 - Fotbollens historia
Klockan 11:50 - Innebandy-SM: final
Klockan 14:30 - Bernts berättelser
Klockan 14:35 - Herr Talman
Klockan 14:50 - Proffsliv med stomipåse
Klockan 15:00 - Innebandy-SM: final
Klockan 17:50 - Helgmålsringning
Klockan 17:55 - Sportnytt
Klockan 18:00 - Rapport
Klockan 18:15 - Go'kväll
Klockan 19:00 - Sverige!
Klockan 19:30 - Rapport
Klockan 19:45 - Sportnytt
Klockan 20:00 - Komiker utan gränser
Klockan 20:45 - Standup sketch show
Klockan 21:00 - Tack för musiken
Klockan 22:00 - Dödens triangel
Klockan 22:45 - Rapport
Klockan 22:50 - 3:10 to Yuma
Klockan 00:50 - While We're Young
Klockan 02:25 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT 2
Tablå för SVT 2
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 07:55 - 15 minuter på teckenspråk
Klockan 08:10 - Möte med (teckenspråk)
Klockan 08:40 - Terno Sporto
Klockan 09:10 - Rädda mig! - en hundhistoria
Klockan 09:40 - Ekonomibyrån
Klockan 10:10 - Utrikesbyrån
Klockan 10:40 - Politikbyrån
Klockan 11:10 - Idébyrån
Klockan 11:40 - Skattjägarna
Klockan 12:10 - Skattjägarna
Klockan 12:40 - Skattjägarna
Klockan 13:10 - Kungligt på film
Klockan 14:00 - Curling: VM mixeddubbel
Klockan 16:00 - Rapport
Klockan 16:05 - 15 minuter från Sápmi
Klockan 16:20 - Gymnastik-EM
Klockan 19:00 - Kulturstudion
Klockan 19:05 - Hammaren under kavajen - en film om Olle Adolphson
Klockan 20:05 - Kulturstudion
Klockan 20:10 - En liten stund med Moonica Mac
Klockan 21:08 - Kulturstudion
Klockan 21:10 - Nader och Simin - en separation
Klockan 23:10 - Dox: Ingenting är för evigt
Klockan 00:35 - Utrikesbyrån
Klockan 01:05 - Terno Sporto
Klockan 01:35 - Sportnytt
Klockan 01:50 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT Barn
Tablå för SVT Barn
Klockan 05:00 - I drömmarnas trädgård
Klockan 05:25 - Lilla prinsessan
Klockan 05:40 - Modiga kaniner
Klockan 05:45 - Sara och Anka
Klockan 05:55 - Hej Jycke
Klockan 06:00 - Greta Gris
Klockan 06:05 - Regnbågsstadens hjälte
Klockan 06:15 - Charlie och Lola
Klockan 06:30 - Paddingtons äventyr
Klockan 06:40 - Octonauterna
Klockan 06:50 - Karl, den pyttelilla riddaren
Klockan 07:05 - Lilla prinsessan
Klockan 07:15 - Greta Gris
Klockan 07:20 - Familjen Robertsson
Klockan 07:30 - Safirdrakens krafter
Klockan 07:40 - Fåret Shaun
Klockan 07:45 - Daniel Tigers kvarter
Klockan 08:00 - Edmond och Lucy
Klockan 08:10 - Pyjamashjältarna
Klockan 08:25 - Hemma hos Elliot
Klockan 08:30 - Linneas sommarland
Klockan 08:35 - Smurfarna
Klockan 08:45 - PAW Patrol
Klockan 09:00 - Labyrint
Klockan 09:30 - Det mest storslagna som finns
Klockan 09:55 - Lilla Aktuellt lördag
Klockan 10:15 - Ett fall för KLURO
Klockan 10:25 - Djupet
Klockan 10:45 - Vilse i Oz
Klockan 11:10 - Zorro - legenden föds
Klockan 11:30 - Space Nova
Klockan 11:55 - Ranchen
Klockan 12:15 - Super-duper-asgrymt!
Klockan 12:30 - Heidi
Klockan 12:50 - Octonauterna
Klockan 13:05 - Biet Maya
Klockan 13:20 - Lilla Aktuellt teckenspråk
Klockan 13:30 - Lilla ridskolan - romani arli
Klockan 13:35 - Lilla ridskolan - romani arli
Klockan 13:40 - Lilla ridskolan - romani arli
Klockan 13:45 - Coola experiment
Klockan 13:50 - Coola experiment
Klockan 13:55 - Coola experiment
Klockan 14:00 - Djuren på Djuris - teckenspråkstolkat
Klockan 14:10 - Vims i rymden - teckenspråkstolkat
Klockan 14:15 - Muy i trafiken - teckenspråkstolkat
Klockan 14:20 - Vem äter vad i naturen? - teckenspråkstolkat
Klockan 14:30 - Grejen med demokrati - teckenspråkstolkat
Klockan 14:35 - Sommaren före sexan - teckenspråkstolkat
Klockan 14:45 - Malory Towers
Klockan 15:05 - Backstage
Klockan 15:30 - Piratöarna
Klockan 15:50 - Big Top Academy
Klockan 16:15 - Den ostoppbara gula yetin
Klockan 16:30 - Bernies äventyr
Klockan 16:35 - Andys akvatiska äventyr
Klockan 16:50 - Ricky Zoom
Klockan 17:05 - Charlie och Lola
Klockan 17:15 - Greta Gris
Klockan 17:20 - Regnbågsstadens hjälte
Klockan 17:30 - Monsterbarnvakterna
Klockan 17:45 - Fåret Shaun
Klockan 17:50 - Mumfie
Klockan 18:00 - Emil i Enånger
Klockan 18:05 - Heja! Heja! Billy Bilsson
Klockan 18:10 - Fix och trix
Klockan 18:25 - Bluey
Klockan 18:35 - Smurfarna
Klockan 18:45 - Lilla brandstyrkan
Klockan 19:00 - Sommarskuggan nr 9
Klockan 19:10 - Agenterna
Klockan 19:40 - Fixarfesten
Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 04:00 - Bolibompafamiljen
Klockan 04:05 - Klassen
Klockan 04:15 - Klassen
Klockan 04:25 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Kunskapskanalen
Tablå för Kunskapskanalen
Klockan 06:00 - Den stora älgvandringen
Klockan 15:20 - Äventyrsguiderna
Klockan 16:10 - Veteranbilsverkstan
Klockan 16:55 - Hur byggdes Gizapyramiden
Klockan 17:40 - Studio 65
Klockan 18:10 - Hawaiis vulkanöar
Klockan 19:05 - Därför lever vi längre
Klockan 20:00 - Miriam Margolyes synar Australien
Klockan 21:00 - Havets knasigheter
Klockan 21:50 - Bilden av Hitler
Klockan 22:35 - Arkeologi och ny teknik
Klockan 23:30 - Stilla havet
Klockan 00:15 - Hummersoppa, gubbar och minnen
Klockan 01:15 - Den stora älgvandringen
SVT 24
Tablå för SVT 24
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 20:00 - Muren
Klockan 21:00 - Tack för musiken - syntolkat
Klockan 22:00 - Cyklopernas land
Klockan 22:30 - Fotbollens historia - teckenspråkstolkat
Klockan 23:00 - Fotbollens historia - teckenspråkstolkat
Klockan 23:30 - Trädgårdstider - syntolkat
Klockan 00:30 - Herr Talman
Klockan 00:45 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll