På SVT just nu
Friidrotts-EM
Direktsändning från andra dagens försökstävlingar på friidrotts-EM på Olympiastadion i Rom. Programledare: André Pops. Kommentatorer: Niklas Nord och Alhaji Jeng. Hålltider: 10:05: Slägga (h) kvalgrupp A. 10:10: 3000m hinder (h) försök. 10:40: Stavhopp (d) kval. 10:50: 100m (d) försök. 11:30: Slägga (h) kvalgrupp B. 11:45: 400m (h) försök. 12:10: Längdhopp sjukamp. 12:20: 400m (d) försök.
Tv-tablå
SVT 1
Tablå för SVT 1
Klockan 10:00 - Friidrotts-EM
Klockan 13:05 - Bäst när det gäller
Klockan 14:05 - Hårds historier
Klockan 14:10 - Där ingen skulle tro att någon kunde bo
Klockan 14:50 - Herr Talman
SVT 2
Tablå för SVT 2
Klockan 10:00 - Möte med (romani)
Klockan 10:30 - Möte med – meänkieli
Klockan 11:00 - Restyle på finska
Klockan 11:30 - Ekonomibyrån
Klockan 12:00 - Utrikesbyrån
Klockan 12:30 - Politikbyrån
Klockan 13:00 - Världens historia: Dagen D
Klockan 16:00 - Rapport
Klockan 16:05 - Bakom varje man
Klockan 16:30 - Bakom varje man
Klockan 16:55 - Robothem
Klockan 17:00 - Flickan som blev Marilyn Monroe
Klockan 17:55 - Friidrotts-EM
Klockan 20:00 - Kulturstudion
Klockan 20:01 - Ada Berger möter Olof Wretling
Klockan 20:10 - Kulturstudion
Klockan 20:20 - Dirigenten Klaus Mäkelä
Klockan 21:10 - Kulturstudion
Klockan 21:15 - Mäkelä, Wang och Oslofilharmonikerna
Klockan 23:00 - Kulturstudion
Klockan 23:05 - Rhino
Klockan 00:45 - Volvorånaren
Klockan 01:15 - Restyle på finska
Klockan 01:45 - Sportnytt
Klockan 02:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT Barn
Tablå för SVT Barn
Klockan 10:10 - Djupet
Klockan 10:30 - Legendarerna
Klockan 10:50 - Zorro - legenden föds
Klockan 11:15 - Space Nova
Klockan 11:40 - Ranchen
Kunskapskanalen
Tablå för Kunskapskanalen
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 15:00 - Bensinstation i trädgården
Klockan 15:05 - Maratonkillen
Klockan 16:00 - Övergivna byggnader
Klockan 16:45 - Skottlands vilda årstider
SVT 24
Tablå för SVT 24
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 20:00 - Den bästa sommaren
Klockan 21:30 - Somliga går med trasiga skor
Klockan 22:25 - Fotbollens historia - syntolkat
Klockan 22:55 - Hall of fame - syntolkat
Klockan 23:25 - Livet i Fagervik - syntolkat
Klockan 00:10 - 30 dagar i fängelse - syntolkat
Klockan 00:40 - Advokater - teckenspråkstolkat
Klockan 01:10 - Lerins sommarö - teckenspråkstolkat
Klockan 02:10 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll