På SVT just nu
Friidrotts-EM
Direktsändning från dagens försökstävlingar på friidrotts-EM på Olympiastadion i Rom. Programledare: André Pops. Kommentatorer: Niklas Nord och Alhaji Jeng. 10:25: Spjut (d) kvalgrupp A. 10:35: 200m (d) försök. 11:05: Längdhopp tiokamp. 11:20: 1500m (h) försök. 11:45: Spjut (d) kvalgrupp B. 11:50: 800m (d) försök. 12:40: 400m häck (h) semifinaler. 13:05: Kula tiokamp. 13:15: 400m häck (d) semifinaler.
Tv-tablå
SVT 1
Tablå för SVT 1
Klockan 10:20 - Friidrotts-EM
Klockan 13:45 - Landet runt
Klockan 14:30 - Drömslottet
Klockan 15:20 - Hotell Portofino
Klockan 16:15 - Barnmorskan i East End
SVT 2
Tablå för SVT 2
Klockan 12:03 - SVT Forum
Klockan 16:00 - Rapport
Klockan 16:05 - Svenska tv-historier: Ann-Britt Ryd Pettersson
Klockan 16:20 - Stickning
Klockan 16:30 - Gudstjänst
Klockan 17:15 - Nyheter på lätt svenska
Klockan 17:20 - Nyhetstecken
Klockan 17:30 - Oddasat
Klockan 17:45 - Uutiset
Klockan 17:55 - Sju sorters kakor
Klockan 18:00 - Möte med – meänkieli
Klockan 18:30 - Möte med (romani)
Klockan 19:00 - Restyle på finska
Klockan 19:30 - Friidrotts-EM
Klockan 20:00 - EU-val 2024: Agenda special
Klockan 21:00 - Aktuellt
Klockan 21:38 - Kulturnyheterna
Klockan 21:46 - Sportnytt
Klockan 22:00 - Ekonomibyrån
Klockan 22:30 - Kroppen, psyket och livet
Klockan 23:00 - Mobilfri i sex dagar
Klockan 23:30 - Världens historia: Dagen D
Klockan 00:30 - Världens historia: Dagen D
Klockan 01:30 - Sportnytt
Klockan 01:45 - Nyhetstecken
Klockan 01:55 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
SVT Barn
Tablå för SVT Barn
Klockan 12:35 - Pippi Långstrump
Klockan 13:00 - Andys förhistoriska äventyr
Klockan 13:15 - Andys akvatiska äventyr
Klockan 13:30 - Affe experimenterar - meänkieli
Klockan 13:35 - Affe experimenterar - meänkieli
Klockan 13:40 - Affe experimenterar - meänkieli
Klockan 13:45 - Heidi
Klockan 14:05 - Rita med Will
Klockan 14:15 - Malory Towers
Klockan 14:40 - Theodosia
Klockan 15:05 - 100 saker att göra före high school
Klockan 15:25 - Blue water high
Klockan 15:50 - En andra chans
Klockan 16:15 - Pinsamheter
Klockan 16:40 - Den ostoppbara gula yetin
Klockan 16:50 - Gigantosaurus
Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO
Klockan 17:15 - Charlie och Lola
Klockan 17:25 - Greta Gris
Klockan 17:30 - Uppdrag framtid
Klockan 17:45 - Grejen med demokrati
Klockan 17:50 - Mitt liv som grej
Klockan 18:00 - Bolibompa: Prinsessorna och Superkraftsaften
Klockan 18:05 - Sofia den första
Klockan 18:30 - Sommarlov
Klockan 18:35 - Pipas & Douglas
Klockan 18:45 - Babylons stol
Klockan 19:00 - Home sweet Rome
Klockan 19:30 - Joy
Klockan 19:45 - Svansen i kläm
Klockan 19:55 - Var är Chicky?
Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 04:00 - Agenterna
Klockan 04:30 - Killar
Klockan 04:35 - Sommarskuggan nr 9
Klockan 04:45 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Kunskapskanalen
Tablå för Kunskapskanalen
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 15:00 - NMT-dagarna 2024
Klockan 15:35 - Vetenskapsfestivalen 2024
Klockan 16:15 - Vetenskapsfestivalen 2024
Klockan 17:00 - Svenskfinland runt
SVT 24
Tablå för SVT 24
Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll
Sändningsuppehåll
Klockan 20:00 - Friidrotts-EM
Klockan 21:00 - Gift vid första ögonkastet - syntolkat
Klockan 21:50 - Gift vid första ögonkastet – Eftersnacket - syntolkat
Klockan 22:00 - Livet i Fagervik- syntolkat