På SVT just nu

UR Samtiden

09:00 Enskilda livsöden och den stora berättelsens död. 09:55 Att närma sig det arv som gått förlorat. 10:15 Demokratin och sanningen. 11:20 Striden om historien. 11:40 Kulturmiljö eller naturmiljö? 12:20 Humaniora och kulturarvet - en rörlig materia. 12:40 Att ta farväl av ett landmärke. 13:20 Stad och land - en förlegad dikotomi. 14:05 Från Bureus till Amréus. 14:45 Silverhjärtat från Nya Lödöse. UR.

Tv-tablå

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 06:00 - Fråga doktorn

    Programledare Sofia Rågenklint.
  • Klockan 06:45 - Uppdrag granskning

  • Klockan 07:45 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 08:45 - Vinterstudion

  • Klockan 09:00 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 09:40 - Vinterstudion

  • Klockan 10:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 11:30 - Vinterstudion

  • Klockan 12:15 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 12:55 - Vinterstudion

  • Klockan 13:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 14:15 - Vinterstudion

  • Klockan 15:15 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 15:55 - Vinterstudion

  • Klockan 16:20 - Sportspegeln special: Ett år med corona

    Mats Nyström
  • Klockan 17:20 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 21:00 - Belgravia

    Maria Grey (Ella Purnell) och Charles Pope (Jack Bardoe).
  • Klockan 21:45 - Jungle

    Daniel Radcliffe i rollen som Yossi Ghinsberg
  • Klockan 23:40 - Rapport

  • Klockan 23:45 - She's funny that way

  • Klockan 01:15 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 02:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige!

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 08:55 - Finland från ovan

  • Klockan 09:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 09:55 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:55 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:55 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 13:00 - Vem är Daisy?

  • Klockan 13:15 - Siklöjefiskaren

    Voitto Heikura har fiskat siklöja på Skånes största insjö, Ivösjön, över 50 års tid.
  • Klockan 13:30 - Jag var en lägre ras

    Jag var en lägre ras
  • Klockan 14:00 - Utrikesbyrån

    Programledaren Johan Ripås med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse i Utrikesbyrån.
  • Klockan 14:30 - Ekonomibyrån

  • Klockan 15:00 - Stekenjokk och äggvaktarna

    Stekenjokk och äggvaktarna
  • Klockan 15:30 - Rave, location TBA

    Rave, location TBA
  • Klockan 15:50 - Rocky

    Rocky är 15 år och har slutat gå i skolan. En dag träffar han Jackson som bor i Phoenix över Skype. De blir kära och Rocky gör en resa som ska förändra hans liv.
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring.
  • Klockan 17:05 - Svenska tv-historier: Aprilskämt

    Svensson Svensson
  • Klockan 17:20 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 17:50 - Teckenspråksartisterna i Mello

    Teckenspråksartisterna i Mello
  • Klockan 18:05 - Paris, konst och kabaré - aristokraten Toulouse-Lautrec

  • Klockan 19:00 - Kulturstudion

  • Klockan 19:05 - Bésame mucho: Latinamerikanska sånger med Juan Diego Flórez

  • Klockan 20:45 - Nattåget

    Erik Nilsson och Khalil Ben Gharbia.
  • Klockan 21:00 - P3 Guld

  • Klockan 22:25 - Sensory overload

    Jaqueline Mapei Cummings
  • Klockan 22:55 - The Tunnel: Hämnden

    Engelske poliskommissarien Karl Roebuck (Stephen Dillane) och franska kriminalchefen Elise Wasserman (Clémence Poésy).
  • Klockan 23:45 - Girls

  • Klockan 00:15 - Babel

    Babel med Jessika Gedin.
  • Klockan 01:15 - Kulturveckan

    Malin Jacobson och Kristofer Lundström
  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 02:00 - Finland från ovan

  • Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Där går Tjuv-Alfons

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - P King Älling

  • Klockan 08:10 - Sommarlägret

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:45 - Heidi

  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:45 - Djupet

  • Klockan 11:05 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:50 - Ranchen

  • Klockan 12:10 - Min riddare och jag

  • Klockan 12:25 - Miss Moon

  • Klockan 12:35 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 12:45 - Snigeln och valen

    Snigeln och valen
  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Kropp och knopp

  • Klockan 13:45 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:50 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:55 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 14:00 - Handformshissen

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:05 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 16:00 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:25 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:35 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:20 - Biet Maya

  • Klockan 17:35 - Claude

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:01 - Visor med Doreen

  • Klockan 18:10 - Hej Jycke

  • Klockan 18:15 - Bolibompa: Prinsessorna och Pruttas hämnd

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Vilse i Oz

  • Klockan 19:05 - Min bror kollokungen

  • Klockan 19:35 - Gronkarna

  • Klockan 19:45 - Bangarang

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Bäst i test - syntolkat

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 21:00 - Seniorsurfarna - syntolkat

  • Klockan 21:30 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 22:00 - Gift vid första ögonkastet - syntolkat

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 22:45 - Designhistorier - syntolkat

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 23:15 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 00:00 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 00:45 - Mästarnas mästare - teckenspråkstolkat

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 01:45 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll