På SVT just nu

Tablå för SVT 1

  • Klockan 05:15 - Go'kväll

    Inger Ljung Olsson - Go'kväll
  • Klockan 06:00 - Fråga doktorn

    Karin Granberg, läkare och Sofia Rågenklint, programledare. - Fråga doktorn
  • Klockan 06:45 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 07:30 - Kvartsamtalet

  • Klockan 08:00 - Sverige möts

    Sverige möts
  • Klockan 09:00 - Ditlev Tamm - professor i högklackat

    Ditlev Tamm - professor i högklackat. Dansk dokumentärserie från 2022.
  • Klockan 09:30 - Carina Bergfeldt

    Carina Bergfeldt
  • Klockan 10:30 - Vinterstudion

    Yvette Hermundstad och André Pops | Vinterstudion 2021
  • Klockan 11:00 - Skidor: Bruksvallarna

    Jonna Sundling, Piteå Elit SK, Ebba Andersson, Piteå Elit SK, Ingrid Hallquist, Åsarna IK, och Alicia Persson, Stockviks SF. - Längdskidor: Bruksvallarna
  • Klockan 12:25 - Vinterstudion

    Yvette Hermundstad och André Pops | Vinterstudion 2021
  • Klockan 12:35 - Skidor: Bruksvallarna

    Jonna Sundling, Piteå Elit SK, Ebba Andersson, Piteå Elit SK, Ingrid Hallquist, Åsarna IK, och Alicia Persson, Stockviks SF. - Längdskidor: Bruksvallarna
  • Klockan 13:40 - Vinterstudion

    Yvette Hermundstad och André Pops | Vinterstudion 2021
  • Klockan 14:00 - Curling-EM

    Curling: EM
  • Klockan 17:00 - Norra ishavet - en resa mot Nordpolen

    Norra ishavet - en resa mot Nordpolen
  • Klockan 17:20 - Strömsö

    Elin Skagersten-Ström och Nicke Aldén i Strömsö.
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Inger Ljung Olsson - Go'kväll
  • Klockan 19:00 - Sverige!

    Sverige!
  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Doobidoo

    Lasse Kronér i Doobidoo
  • Klockan 21:00 - Chelsea Detective

    Chelsea Detective
  • Klockan 22:30 - Rapport

  • Klockan 22:35 - En runda till

    Fyra gymnasielärare bestämmer sig för att testa en teori om att människor föds med en halv promille för lite. Teorin är att alkohol i blodet öppnar sinnet för omvärlden och ökar kreativiteten. - En runda till
  • Klockan 00:30 - Hope Springs

    Kay Soames (Meryl Streep) och Arnold Soames (Tommy Lee Jones) - Hope Springs
  • Klockan 02:05 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige!

    Sverige!

Tablå för SVT 2

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 08:00 - Världsmedborgare

    Världsmedborgare. Program på teckenspråk.
  • Klockan 08:15 - Världsmedborgare

    Världsmedborgare. Program på teckenspråk.
  • Klockan 08:30 - Proffs på en dag

    Proffs på en dag
  • Klockan 09:00 - Curling-EM

    Curling: EM
  • Klockan 11:10 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 12:00 - Snöröjningsbalett på Gardermoen

    En norsk fjord. - Glimt av Norge
  • Klockan 12:10 - Ekonomibyrån

    Ekonomibyrån
  • Klockan 12:40 - Cyklopernas land

    Cyklopernas land
  • Klockan 13:10 - Babel

    Babel
  • Klockan 14:10 - Barnkirurgerna

    Bebisen Harry hemma efter att ha behandlats på Fetal Medicine Unit, St George's Hospital London. - Barnkirurgerna
  • Klockan 15:00 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring. - Vetenskapens värld
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - 15 minuter från Sápmi

    Programledare är Ann Catrin Stenberg Partapuoli. - 15 minuter från Sápmi
  • Klockan 16:20 - Aurlandsdalen, vild och vacker

    En norsk fjord. - Glimt av Norge
  • Klockan 16:30 - Konsert med norska radioorkestern

    Konsert med norska radioorkestern. - Sibelius tredje symfoni
  • Klockan 17:00 - Hemmakultur

    Hemmakultur
  • Klockan 17:05 - Mozart: Ett annorlunda rekviem

    Mozart: Ett annorlunda rekviem
  • Klockan 18:05 - Bergman, Rossellini, Magnani

    Bergman, Rossellini, Magnani
  • Klockan 19:00 - Kulturstudion

  • Klockan 19:05 - Nordiska rådets kulturprisgala 2022

    Nordiska rådets prisutdelning, Andrea Reuter, Christoffer Strandberg. - Nordiska rådets kulturprisgala 2022
  • Klockan 19:50 - Kulturstudion

  • Klockan 19:55 - Spelman på taket - så kom den till

    Spelman på taket - så kom den till
  • Klockan 21:20 - Kulturstudion

  • Klockan 21:23 - Nina Stemme

    Nina Stemme i Turandot
  • Klockan 22:49 - Kulturstudion

  • Klockan 22:50 - Hava, Maryam, Ayesha

    Hava, Maryam, Ayesha. Afghansk långfilm från 2019.
  • Klockan 00:20 - En illegal värld

    En illegal värld Amerikansk dokumentärserie från 2016
  • Klockan 00:45 - Övergivna rum

    Jan Elhøj och Morten Kirckhoff, programledare för Övergivna rum.
  • Klockan 01:05 - Utrikesbyrån

    Programledare Prescilia Haddad med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse. - Utrikesbyrån
  • Klockan 01:35 - Sportnytt

  • Klockan 01:50 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för SVT Barn

  • Klockan 05:00 - I drömmarnas trädgård

    I drömmarnas trädgård
  • Klockan 05:25 - Lilla prinsessan

    Lilla prinsessan
  • Klockan 05:40 - Nasse

    Nasse
  • Klockan 05:45 - Sara och Anka

    Sara och Anka
  • Klockan 05:55 - Hej Jycke

    Hej Jycke
  • Klockan 06:00 - Greta Gris

    Greta Gris
  • Klockan 06:05 - Regnbågsstadens hjälte

    Regnbågsstadens hjälte
  • Klockan 06:15 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 06:30 - Paddingtons äventyr

    Paddingtons äventyr
  • Klockan 06:40 - Octonauterna

    Octonauterna
  • Klockan 06:50 - Ricky Zoom

    Ricky Zoom.
  • Klockan 07:05 - Våfflan

    Våfflan
  • Klockan 07:15 - Lilla prinsessan

    Lilla prinsessan
  • Klockan 07:25 - Greta Gris

    Greta Gris
  • Klockan 07:30 - Hej Jycke

    Hej Jycke
  • Klockan 07:40 - Max och Maja

    Max & Maja
  • Klockan 07:45 - Thomas och vännerna

    Thomas och vännerna
  • Klockan 07:55 - Stora maskiner

    Stora maskiner
  • Klockan 08:00 - Abel och Fant

    Abel och Fant
  • Klockan 08:10 - Smurfarna

    Smurfarna
  • Klockan 08:20 - Spökpatrullen

    Spökpatrullen
  • Klockan 08:35 - Pyjamashjältarna

    Pyjamashjältarna
  • Klockan 08:45 - PAW Patrol

    PAW Patrol
  • Klockan 09:00 - Disneydags

    Disneydags
  • Klockan 10:00 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:20 - Gumballs fantastiska värld

    Gumballs fantastiska värld
  • Klockan 10:40 - Djupet

    Djupet
  • Klockan 11:05 - Ranchen

    Ranchen
  • Klockan 11:25 - Thunderbirds

    Thunderbirds
  • Klockan 11:50 - Team Dronix

    Team Dronix
  • Klockan 12:10 - Andys akvatiska äventyr

    Andys akvatiska äventyr
  • Klockan 12:25 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 12:45 - Fix och trix

    Fix och trix
  • Klockan 13:00 - Ti fyller år - en minimusikal med Ti & Mo

    Ti och Mo
  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

    Lilla Aktuellt teckenspråk
  • Klockan 13:30 - Superhjältejul - romani

    Superhjältejul
  • Klockan 13:45 - Superhjältejul - finska

    Superhjältejul
  • Klockan 14:00 - Djuren på Djuris börjar skolan - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:10 - Tripp, Trapp, Träd-sagor på teckenspråk

  • Klockan 14:15 - Tripp, Trapp, Träd-sagor på teckenspråk

  • Klockan 14:23 - Ture - teckenspråk

  • Klockan 14:25 - Uppdrag framtid - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Malory Towers

    Malory Towers
  • Klockan 15:00 - Det hemsökta huset

    Det hemsökta huset
  • Klockan 15:25 - 100 saker att göra före high school

    100 saker att göra innan high school
  • Klockan 15:45 - Kompisar på nätet

    Kompisar på nätet
  • Klockan 16:10 - Super-duper-asgrymt!

    Super-duper-asgrymt!
  • Klockan 16:23 - Fix och trix - luriga lång-loppet

    Fix och trix - luriga lång-loppet.
  • Klockan 16:47 - Andys akvatiska äventyr

    Andys akvatiska äventyr
  • Klockan 17:00 - Biet Maya

    Biet Maya
  • Klockan 17:10 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 17:25 - Greta Gris

    Greta Gris
  • Klockan 17:30 - Regnbågsstadens hjälte

    Regnbågsstadens hjälte
  • Klockan 17:40 - Beccas gäng

    Beccas gäng
  • Klockan 17:50 - Fåret Shaun

    Fåret Shaun
  • Klockan 18:00 - Pappa på förskolan

    Pappa på förskolan
  • Klockan 18:05 - Bluey

    Bluey
  • Klockan 18:10 - Karl, den pyttelilla riddaren

    Karl, den pyttelilla riddaren
  • Klockan 18:25 - Pingu

    Pingu
  • Klockan 18:30 - Ronja Rövardotter

    Ronja Rövardotter
  • Klockan 19:15 - Spookys

    Spookys
  • Klockan 19:40 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

    Robin Hoods rabalder och rackartyg
  • Klockan 19:50 - Abel och Fant

    Abel och Fant
  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:00 - Superhjältejul - romani

    Superhjältejul
  • Klockan 04:15 - Superhjältejul - finska

    Superhjältejul
  • Klockan 04:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för Kunskapskanalen

Tablå för SVT 24

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 20:45 - Babel

    Babel
  • Klockan 21:45 - Vem bor här? - teckenspråkstolkat

    Malin Olsson, programledare - Vem bor här?
  • Klockan 22:45 - På spåret - syntolkat

    Programledare Kristian Luuk och domare Fredrik Lindström. - På spåret
  • Klockan 23:45 - Miisas samiska resa

    Journalisten och influeraren Miisa Nuorgam har sökt till Samiska högskolan i Kautokeino för att läsa nordsamiska i ett år. - Miisas samiska resa
  • Klockan 00:05 - Sexy hands

    Blinddejtingprogrammet för döva och hörande som använder teckenspråk. Tre kandidater tävlar om en dejt – enbart med hjälp av händerna. Programledare: Romel Belcher och Hanna Strandberg. - Sexy hands
  • Klockan 00:35 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll