På SVT just nu

Tablå för SVT 1

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:40 - Där ingen skulle tro att någon kunde bo

    Där ingen skulle tro att någon kunde bo.
  • Klockan 06:20 - Hundskolan

    Sju nya hundar som beter sig busar och återigen en samling hundägare som älskar sina odågor, men som inte får vardagen med hund att fungera - Hundskolan
  • Klockan 07:00 - Med djur i huvudrollen

    Med djur i huvudrollen
  • Klockan 07:40 - Klimatkampen

    Klimatförändringarna påverkar oss alltmer, men genom några enkla förändringar i våra vanor kan vi tillsammans vara med och motverka dem. - Klimatkampen
  • Klockan 08:10 - Gina Dirawi lever och dör

    Gina Dirawi lever och dör. Dokumentärserie med Gina Dirawi, Fotograf: Daniel Stigefelt
  • Klockan 08:40 - Bröllopsfotograferna

    Fotografen Maria Broström reser till Båstad för ett sagobröllop som fått ställas in tre gånger. Vi följer några av Sveriges bröllopsfotografer på uppdrag bland förälskade brudpar, konfettiregn och känslofyllda ögonblick. - Bröllopsfotograferna
  • Klockan 09:10 - Antikmagasinet

    Anne Lundberg, programledare för Antikmagasinet.
  • Klockan 09:40 - Auktionssommar

    Sofia Rågenklint, programledare för Auktionssommar.
  • Klockan 10:40 - Resan till Taube

    Resan till Taube
  • Klockan 11:40 - Resan till Taube

    Resan till Taube
  • Klockan 12:40 - Motorsport: Rally-VM

    Motorsport: Rally-VM
  • Klockan 14:30 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 15:15 - Kungliga slottet

    Följ med genom gyllene salar och mörka källarvalv. Kungliga slottet i Stockholm rymmer över tusen rum, och flera hundra år kunglig historia.
  • Klockan 16:15 - Så ska det låta firar 25 år

    Peter Harryson har valt ut två avsnitt som han tycker lite extra om. Foto: Carl-Johan Söder/SVT - Så ska det låta firar 25 år
  • Klockan 17:15 - Orientering: Sprint-VM

    Tove Alexandersson på VM 2021 i Tjeckien efter att ha vunnit långdistansen och däremot tagit hem guldet i samtliga fem distanser. - Orientering: Sprint-VM
  • Klockan 18:00 - Rapport

    Rapport
  • Klockan 18:10 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:15 - Diagnoskampen

    Live, Ronny och Silje i Diagnoskampen
  • Klockan 18:55 - Fem minuter Island

    Fem minuter Island
  • Klockan 19:00 - Sportspegeln

    Sportspegeln
  • Klockan 19:30 - Rapport

    Rapport
  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Engelska Antikrundan

    Fiona Bruce i Engelska Antikrundan.
  • Klockan 21:00 - Thorleifs - och du tände stjärnorna

    Dansbandet Thorleifs står framför ett gammalt missionshus i Norrhult 1977 där bandet och Tor Grammofon, det egna skivbolaget, har sitt högkvarter. Från vänster Jörgen Löfstedt, Thorleif Torstensson, Kim Lindahl, Hans Hasse Magnusson, Magnus Bisse Bergdahl och Johan Möller. - Thorleifs - och du tände stjärnorna
  • Klockan 22:00 - Gina Dirawi lever och dör

    Gina Dirawi lever och dör. Dokumentärserie med Gina Dirawi, Fotograf: Daniel Stigefelt
  • Klockan 22:30 - Plågoandar

    Brittisk psykologisk thriller från 2019. - Plågoandar
  • Klockan 23:20 - Rapport

    Rapport
  • Klockan 23:30 - Streams

    Streams
  • Klockan 23:45 - Delicious

    Delicious säsong 3
  • Klockan 00:30 - McDonald & Dodds

    Lauren McDonald (TALA GOUVEIA) och Dodds (JASON WATKINS) - McDonald & Dodds
  • Klockan 02:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för SVT 2

Tablå för SVT Barn

  • Klockan 05:00 - Pablo

    Pablo
  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

    Timmy Lamm - svenska ord
  • Klockan 05:15 - Nasse

    Nasse
  • Klockan 05:20 - Kom ketchup så går vi

    Kom ketchup så går vi
  • Klockan 05:25 - Paddingtons äventyr

    Paddingtons äventyr
  • Klockan 05:35 - Lilla prinsessan

    Lilla prinsessan
  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

    Hej Jycke
  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

    Ti och Mo
  • Klockan 06:00 - Daniel Tigers kvarter

    Daniel Tigers kvarter
  • Klockan 06:10 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 06:25 - Bing

    Bing
  • Klockan 06:30 - Greta Gris

    Greta Gris
  • Klockan 06:35 - Simon

    Simon
  • Klockan 06:40 - Beccas gäng

    Beccas gäng
  • Klockan 06:55 - Biet Maya

    Biet Maya
  • Klockan 07:05 - Pyjamashjältarna

    Pyjamashjältarna
  • Klockan 07:20 - Brandman Sam

    Brandman Sam
  • Klockan 07:30 - Monsterbarnvakterna

    Monsterbarnvakterna
  • Klockan 07:40 - Ax till max

    Ax till max
  • Klockan 07:50 - Nattens hjältar

    Nattens hjältar
  • Klockan 08:05 - Regnbågsfamiljen

    Regnbågsfamiljen
  • Klockan 08:10 - Gigantosaurus

    Gigantosaurus
  • Klockan 08:20 - Pirater i huset intill

    Pirater i huset intill
  • Klockan 08:35 - Pettson & Findus

    Pettson och Findus
  • Klockan 08:45 - PAW Patrol

    PAW Patrol
  • Klockan 09:00 - Sommarlov 2022

    Sommarlov
  • Klockan 09:05 - Småkryp

    Småkryp
  • Klockan 09:15 - Vännerna och gröna ljuset

    Vännerna och gröna ljuset
  • Klockan 09:30 - Space Nova

    Space Nova
  • Klockan 10:00 - Fixa rummet

    Fixa rummet
  • Klockan 10:30 - Djupet

    Djupet
  • Klockan 10:50 - Ranchen

    Ranchen
  • Klockan 11:15 - Skattsökarna

    Skattsökarna
  • Klockan 11:25 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

    Robin Hoods rabalder och rackartyg
  • Klockan 11:35 - Thunderbirds

    Thunderbirds
  • Klockan 12:00 - Furiki rullar

    Furiki rullar
  • Klockan 12:10 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 12:30 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 12:50 - Gigantosaurus

    Gigantosaurus
  • Klockan 13:00 - Snigeln och valen

    Snigeln och valen
  • Klockan 13:30 - Första gången - meänkieli

    Första gången - meänkieli
  • Klockan 13:35 - Elviras vlogg

    Elviras vlogg
  • Klockan 13:40 - Elviras vlogg

    Elviras vlogg
  • Klockan 13:50 - Robbi robot - romani kalderash

    Robbi robot
  • Klockan 14:00 - Uppfinnar-Johanna - syntolkat

  • Klockan 14:10 - Rädda världen - syntolkat

  • Klockan 14:15 - Historiehopparna - syntolkat

  • Klockan 14:20 - Mattemacken - syntolkat

  • Klockan 14:25 - Läsmysteriet - syntolkat

  • Klockan 14:40 - Blue water high

    Blue water high
  • Klockan 15:05 - Annedroider

    Annedroider
  • Klockan 15:25 - Backstage

    Backstage
  • Klockan 15:50 - Tidlös prinsessa

    Tidlös prinsessa
  • Klockan 16:15 - Nina Patalo

    Nina Patalo
  • Klockan 16:20 - Gumballs fantastiska värld

    Gumballs fantastiska värld
  • Klockan 16:45 - Andys safariäventyr

    Andys safariäventyr
  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO - flygande fixpatrullen

    Ett fall för KLURO
  • Klockan 17:10 - Mästerflygarna

    Mästerflygarna
  • Klockan 17:25 - Dinoranchen

    Dinoranchen
  • Klockan 17:35 - Ricky Zoom

    Ricky Zoom.
  • Klockan 17:45 - Regnbågsstadens hjälte

    Regnbågsstadens hjälte
  • Klockan 18:00 - Bolibompa: Draken och Tablettmysteriet

    Bolibompa: Drakens mysterier
  • Klockan 18:05 - Rita och Krokodil

    Rita och Krokodil
  • Klockan 18:10 - Hej Jycke

    Hej Jycke
  • Klockan 18:15 - Lilla prinsessan

    Lilla prinsessan
  • Klockan 18:30 - Sommarlov 2022

    Sommarlov
  • Klockan 18:35 - Småkryp

    Småkryp
  • Klockan 18:45 - Vännerna och gröna ljuset

    Vännerna och gröna ljuset
  • Klockan 19:00 - Space Nova

    Space Nova
  • Klockan 19:30 - Klea

    Klea
  • Klockan 19:40 - Klea

    Klea
  • Klockan 19:50 - Grizzy och lämlarna

    Grizzy och lämlarna
  • Klockan 19:55 - Var är Chicky?

    Var är Chicky?
  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för Kunskapskanalen

Tablå för SVT 24

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Norges tuffaste

    Jørgine Funkygine Massa Vasstrand i Norges tuffaste
  • Klockan 20:55 - MTV - kanalen som formade en generation

    Den 1 augusti 1981 sände en liten obskyr TV-kanal sin första sändning från en liten studio i New York. Kanalen hade döpts till MTV och när premiärsändningen var över var det få, om ens några, som trodde att kanalen skulle komma att bli ett kulturellt ungdomsfenomen som skulle förändra både musik- och TV-branschen. - MTV - kanalen som formade en generation
  • Klockan 21:55 - Antikmagasinet

    Anne Lundberg, programledare för Antikmagasinet.
  • Klockan 22:25 - Bröllopsfotograferna - syntolkat

    Fotografen Maria Broström reser till Båstad för ett sagobröllop som fått ställas in tre gånger. Vi följer några av Sveriges bröllopsfotografer på uppdrag bland förälskade brudpar, konfettiregn och känslofyllda ögonblick. - Bröllopsfotograferna
  • Klockan 22:55 - Kärlek kostar kilon

    Tre modiga par deltar under sju månader i ett experiment för att komma tillrätta med sin viktökning och gjuta nytt liv i sitt parförhållande. - Kärlek kostar kilon
  • Klockan 23:25 - Allt som blir kvar - syntolkat

    Oscar Zia, Madeleine Ferraud och Erik Enge. - Allt som blir kvar
  • Klockan 23:45 - Transport

    Johanna Vainikainen (Emmi Parviainen), Marianne Rautiainen (Pirkko Hämäläinen) och Inkeri Aho (Maria Heiskanen). - Transport
  • Klockan 00:35 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll