På SVT just nu

Tablå för SVT 1

  • Klockan 05:30 - Bäst i test Norge

    Bäst i test Norge
  • Klockan 06:15 - Fråga doktorn

    Fråga doktorn
  • Klockan 07:00 - Kärlek kostar kilon

    Tre modiga par deltar under sju månader i ett experiment för att komma tillrätta med sin viktökning och gjuta nytt liv i sitt parförhållande. - Kärlek kostar kilon
  • Klockan 07:30 - Första dejten

    Ett par kysser varandra i Första dejten.
  • Klockan 08:00 - Uppdrag granskning

  • Klockan 09:00 - Ishockey: Junior-VM

    Ishockey: Junior-VM damer
  • Klockan 11:30 - Dokument inifrån: Fallet Carlos

    Dokument inifrån: Fallet Carlos
  • Klockan 12:30 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 13:15 - Där ingen skulle tro att någon kunde bo

    Där ingen skulle tro att någon kunde bo.
  • Klockan 13:55 - Hundskolan

    Programledare: Maren Teien Rørvik. - Hundskolan
  • Klockan 14:35 - Gina Dirawi lever och dör

    Gina Dirawi lever och dör. Dokumentärserie med Gina Dirawi, Fotograf: Daniel Stigefelt
  • Klockan 15:05 - Bröllopsfotograferna

    Fotografen Maria Broström reser till Båstad för ett sagobröllop som fått ställas in tre gånger. Vi följer några av Sveriges bröllopsfotografer på uppdrag bland förälskade brudpar, konfettiregn och känslofyllda ögonblick. - Bröllopsfotograferna
  • Klockan 15:35 - Auktionssommar

    Sofia Rågenklint, programledare för Auktionssommar.
  • Klockan 16:35 - Antikmagasinet

    Anne Lundberg, programledare för Antikmagasinet.
  • Klockan 17:05 - Bäst i test Norge

    Bäst i test Norge
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - First ladies

    First ladies
  • Klockan 19:00 - Sverige!

    Sverige!
  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Så ska det låta firar 25 år

    Programledare Sarah Dawn Finer med huspianisterna Emanuel Norrby och Marika Willstedt. Foto: Janne Danielsson/SVT - Så ska det låta firar 25 år
  • Klockan 21:00 - Hotell Marigold

  • Klockan 23:00 - Rapport

  • Klockan 23:10 - The Hummingbird Project

    En thrillerkomedi om kusinerna Vincent och Anton som säger upp sig från kontorsjobben på Wall Street med hopp om att skapa sig en förmögenhet. Vincent (Jesse Eisenberg), Eva (Salma Hayek) och Anton (Alexander Skarsgård). - The Hummingbird Project
  • Klockan 00:55 - Första dejten

    Ett par kysser varandra i Första dejten.
  • Klockan 01:25 - Nalen

    1967 stängde det legendariska jazzpalatset på Gata Regerings 74 i Stockholm. Efter en tid med hot om rivning fick Nalen en ny ägare som öppnade lokalerna igen 1998 i sin gamla glans.
  • Klockan 02:25 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för SVT 2

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 09:05 - Symbolernas hemliga värld

    Symbolforskaren Liisa Väisänen och programledaren Ella Kanninen ger sig ut på jakt efter symbolernas hemliga språk, budskap och bakgrund. - Symbolernas hemliga värld
  • Klockan 09:35 - Politikbyrån

    Politikbyrån
  • Klockan 10:05 - Resan längs älven - Vindelälven

    Visuellt storslagen resa från fjäll till kust, längs den vilda Vindelälven. - Resan längs älven - Vindelälven
  • Klockan 11:05 - Restyle: Teckenspråk

    Restyle
  • Klockan 12:15 - Möte med (Meänkieli)

    Programledarna Rolf Digervall och Paulina Martikainen. - Möte med (Meänkieli)
  • Klockan 12:45 - Kampen om Åland

    År 1918 landsteg den svenska armén på Åland. Där pågick det finska inbördeskriget. Svenskarna kom som fredsbevarande trupp, men i själva verket ville Sverige ta över ön. - Kampen om Åland
  • Klockan 13:15 - Möte med (Finska)

    Programledare Anu Tolonen. - Möte med ...
  • Klockan 13:35 - Barbis mat och träning

    Barbis mat och träning, Fotograf: SVT
  • Klockan 13:45 - Au pair på Irland

    Au pair på Irland. Ada, Luna, Igi och Nea.
  • Klockan 14:15 - Norges tuffaste

    Jørgine Funkygine Massa Vasstrand i Norges tuffaste
  • Klockan 15:00 - Vetenskapens värld sommar

    Programledare Victoria Dyring. - Vetenskapens värld
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Gift

    Gift
  • Klockan 16:25 - Patient och undertecknad

    Laura (Léonie Vincent) - Patient och undertecknad
  • Klockan 16:45 - Det stora kärleksbaket

    Deltagarna i Det stora kärleksbaket.
  • Klockan 17:15 - Concorde: Det överljudliga underverket

    Concorde – att bryta ljudvallen - Concorde: Det överljudliga underverket
  • Klockan 18:05 - Alias: John Wayne

    John Wayne i Mot lyckans land (The Big Trail Fox), 1930. - Alias: John Wayne
  • Klockan 19:00 - Kulturstudion

  • Klockan 19:01 - Gitarristen Mats Bergström

    Mats Bergström, en av Sveriges främsta gitarrister. - Gitarristen Mats Bergström
  • Klockan 19:25 - Kulturstudion

  • Klockan 19:26 - Martin Fröst och Svenska Kammarorkestern

    Klarinettvirtuosen Martin Fröst, som i decennier har turnerat världen runt, tackar ja till ett erbjudande om att ta över chefsdirigentrollen för Svenska Kammarorkestern i Örebro. - Martin Fröst och Svenska Kammarorkestern
  • Klockan 20:25 - Kulturstudion

  • Klockan 20:35 - Xodus

    En föreställning av och med klarinettisten Martin Fröst och konstnären Jesper Waldersten. - Xodus
  • Klockan 21:45 - Mästaren

    Mästaren
  • Klockan 22:15 - So long my son

    Liyun Wang (Mei Yong), Xing Liu (Yixuan Zhao) och Yaojun Liu (Jingchun Wang). - So long my son
  • Klockan 01:15 - Au pair på Irland

    Au pair på Irland. Ada, Luna, Igi och Nea.
  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 02:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för SVT Barn

  • Klockan 05:00 - Monsterskolan

    Monsterskolan
  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

    Babblarna
  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - engelska ord

    Timmy Lamm - engelska ord
  • Klockan 05:15 - Babblarna

    Babblarna
  • Klockan 05:25 - Lilla björn

    Lilla björn
  • Klockan 05:30 - Maja Sprall

    Maja Sprall
  • Klockan 05:35 - Ella, Oscar och Hoo

    Ella, Oscar och Hoo
  • Klockan 05:45 - Louie & Yoko bygger

    Louie & Yoko bygger
  • Klockan 05:55 - Kojsagor

    Kojsagor
  • Klockan 06:00 - Bing

    Bing
  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

    Sara och Anka
  • Klockan 06:15 - Monsterskolan

    Monsterskolan
  • Klockan 06:20 - Hej Jycke

    Hej Jycke
  • Klockan 06:30 - Pingu

    Pingu
  • Klockan 06:35 - Ax till max

    Ax till max
  • Klockan 06:50 - Biet Maya

    Biet Maya
  • Klockan 07:00 - Monsterbarnvakterna

    Monsterbarnvakterna
  • Klockan 07:15 - Brandman Sam

    Brandman Sam
  • Klockan 07:25 - Beccas gäng

    Beccas gäng
  • Klockan 07:40 - Modiga kaniner

    Modiga kaniner
  • Klockan 07:45 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 08:05 - Hajar med Doreen

    Hajar med Doreen
  • Klockan 08:10 - Paddingtons äventyr

    Paddingtons äventyr
  • Klockan 08:25 - Karl, den pyttelilla riddaren

    Karl, den pyttelilla riddaren
  • Klockan 08:35 - PAW Patrol

    PAW Patrol
  • Klockan 09:00 - Disneydags

    Disneydags
  • Klockan 10:00 - Team Dronix

    Team Dronix
  • Klockan 10:20 - Ranchen

    Ranchen
  • Klockan 10:45 - Thunderbirds

  • Klockan 11:05 - Djupet

    Djupet
  • Klockan 11:25 - Gumballs fantastiska värld

    Gumballs fantastiska värld
  • Klockan 11:50 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 12:00 - Arthur & Excalibur

    Arthur & Excalibur
  • Klockan 12:10 - Miss Moon

    Miss Moon
  • Klockan 12:30 - Världen runt med Greta Gris

    Greta Gris
  • Klockan 12:45 - Snipp, Snapp, Snut och tråkmånsarna

    Svensk animerad film från 2019. - Snipp, Snapp, Snut och tråkmånsarna
  • Klockan 13:15 - Läsmysteriet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 13:30 - Läskigt men roligt

    Läskigt men roligt
  • Klockan 13:35 - Läskigt men roligt

    Läskigt men roligt
  • Klockan 13:40 - Läskigt men roligt

    Läskigt men roligt
  • Klockan 13:45 - Läskigt men roligt

    Läskigt men roligt
  • Klockan 13:50 - Rävens vardag - Riebien árggabeäjvvie

    Rävens vardag
  • Klockan 13:55 - Rävens vardag - Rehpiha árrgabäjjve

    Rävens vardag
  • Klockan 14:00 - Rädda världen - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:05 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:15 - Om evolution - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:25 - Dröm om demokrati - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Blue water high

    Blue water high
  • Klockan 15:05 - Pyjamasklubben

    Pyjamasklubben
  • Klockan 15:25 - Backstage

    Backstage
  • Klockan 15:50 - Tidlös prinsessa

    Tidlös prinsessa
  • Klockan 16:15 - Nina Patalo

    Nina Patalo
  • Klockan 16:25 - Legendarerna

    Legendarerna
  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

    Robin Hoods rabalder och rackartyg
  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO - flygande fixpatrullen

    Ett fall för KLURO
  • Klockan 17:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:20 - Mästerflygarna

    Mästerflygarna
  • Klockan 17:35 - Regnbågsstadens hjälte

    Regnbågsstadens hjälte
  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

    Daniel Tigers kvarter
  • Klockan 18:00 - Pappa på förskolan

    Pappa på förskolan
  • Klockan 18:05 - Bluey

    Bluey
  • Klockan 18:10 - Alfons Åberg

    Alfons Åberg
  • Klockan 18:25 - Mästerflygarna

    Mästerflygarna
  • Klockan 18:40 - Zorro - legenden föds

    Zorro - legenden föds
  • Klockan 19:00 - Sommarskuggan nr 7: I trollpackans klor

    Sommarskuggan
  • Klockan 19:10 - Energina

    Energina
  • Klockan 19:25 - En helt vanlig dag

    En helt vanlig dag med Emil Beer, Victor Beer, Joel Adolphson och Johanna Nordström.
  • Klockan 19:30 - En helt vanlig dag

    En helt vanlig dag med Emil Beer, Victor Beer, Joel Adolphson och Johanna Nordström.
  • Klockan 19:35 - Gumballs fantastiska värld

    Gumballs fantastiska värld
  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

Tablå för Kunskapskanalen

Tablå för SVT 24

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Älvresan: Magiska Glomma

    Mariann Sæther, världsmästare i älvpaddling. - Älvresan: Magiska Glomma
  • Klockan 20:40 - Ellas resa: I romarnas spår

    Ella Kanninen, programledare - Ellas resa: I romarnas spår
  • Klockan 21:10 - Där ingen skulle tro att någon kunde bo

    Där ingen skulle tro att någon kunde bo.
  • Klockan 21:50 - Norges tuffaste

    Jørgine Funkygine Massa Vasstrand i Norges tuffaste
  • Klockan 22:30 - Allt som blir kvar - syntolkat

    Oscar Zia, Madeleine Ferraud och Erik Enge. - Allt som blir kvar
  • Klockan 22:55 - Auktionssommar - syntolkat

    Sofia Rågenklint, programledare för Auktionssommar.
  • Klockan 23:55 - Antikmagasinet

    Anne Lundberg, programledare för Antikmagasinet.
  • Klockan 00:25 - Restyle: Teckenspråk

    Restyle
  • Klockan 01:35 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll