På SVT just nu

Ridtur

Säsong 1 — Avsnitt 10

Ridtur utspelar sig på en anrik brittisk privatskola, Covingtonakademin, med ridning som inriktning, hit kommer Kit från USA och hennes pappa som fått jobb på skolan. Kit tycker att det är jättespännande att börja på Covington tills hon inser att hon blir tvungen att utmana sin största rädsla - att rida på en häst, men efter att hon har bekantat sig med TK, gör hon vad som helst för att få stanna.

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 06:00 - Morgonstudion

  • Klockan 09:10 - Hemmagympa med Sofia

    Hemmagympa med Sofia.
  • Klockan 09:30 - Vinterstudion

  • Klockan 09:45 - Alpint: VM

    Utförsåkare.
  • Klockan 11:00 - Vinterstudion

  • Klockan 11:15 - Alpint: VM

    Utförsåkare.
  • Klockan 12:30 - Vinterstudion

  • Klockan 12:45 - På spåret

    Fredrik Lindström och Kristian Luuk i På spåret.
  • Klockan 13:45 - Full storm

    En norsk fjord.
  • Klockan 14:00 - Vinterstudion

  • Klockan 14:15 - Alpint: VM

    Utförsåkare.
  • Klockan 15:00 - Vinterstudion

  • Klockan 15:15 - Alpint: VM

    Utförsåkare.
  • Klockan 16:00 - Vinterstudion

  • Klockan 16:30 - Skatten under glaciären

  • Klockan 16:45 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 17:30 - Sverige idag

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Kulturnyheterna

  • Klockan 18:28 - Sportnytt

  • Klockan 18:33 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:45 - Fråga doktorn

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 21:00 - Atlantic crossing

    Kronprins Olav (Tobias Santelmann), kronprinsesse Märtha (Siofia Helin) och president Franklin D. Roosevelt.
  • Klockan 21:55 - Flex

    Calle Bolund i kortfilmen FLEX.
  • Klockan 22:00 - Sportnytt

  • Klockan 22:15 - Lokala nyheter

  • Klockan 22:25 - Rapport

  • Klockan 22:30 - VM-vintern: Magasin

  • Klockan 23:00 - I mördarens spår 1973

    Sam Reid (Len Bradfield), Stefanie Martini (Jane Tennison) och Blake Harrison (Spencer Gibbs).
  • Klockan 23:45 - The Promise

  • Klockan 01:55 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 02:25 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige idag

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 09:35 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 10:35 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 11:20 - Komma ut

  • Klockan 12:00 - Rapport

  • Klockan 12:05 - Alors parle!

  • Klockan 12:16 - Kortfilmsklubben - franska

  • Klockan 12:19 - The silent child - teckenspråkstolkat

  • Klockan 12:40 - Min samiska historia

  • Klockan 12:56 - Hitta hem

  • Klockan 13:05 - Tack gud jag är homo

  • Klockan 13:20 - Kult-TV

    Kult-TV - ögonblicken som förändrade populärkulturen.
  • Klockan 14:05 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 14:20 - Murdoch: Den dolde makthavaren

    Murdoch: Den dolde makthavaren
  • Klockan 15:10 - Amerikas väg till månen

    Neil Armstrong, Buzz Aldrin genomförde den första bemannade landningen på månen den 20 juli och besättningen återvände till jorden den 24 juli.
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Byta liv

  • Klockan 16:15 - Gudstjänst

    Krucifix.
  • Klockan 17:00 - Ahmed och Team Physix

    Ahmed Valentiono Kerigo
  • Klockan 17:15 - Nyheter på lätt svenska

    Nyheter på lätt svenska
  • Klockan 17:20 - Nyhetstecken

  • Klockan 17:30 - Oddasat

  • Klockan 17:45 - Uutiset

  • Klockan 18:00 - Världens natur: De stora bergskedjorna

    Huascaran National Park, Peru.
  • Klockan 18:55 - Åtta årstider

  • Klockan 19:00 - VM-vintern: Magasin

  • Klockan 19:30 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 20:00 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring.
  • Klockan 21:00 - Aktuellt

  • Klockan 21:34 - Kulturnyheterna

  • Klockan 21:41 - Nyhetssammanfattning

  • Klockan 21:45 - Ekonomibyrån

  • Klockan 22:15 - Superungar

  • Klockan 23:15 - Agenda

    Agenda
  • Klockan 00:00 - Finland från ovan

  • Klockan 00:30 - Världens natur: De stora bergskedjorna

    Huascaran National Park, Peru.
  • Klockan 01:25 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 02:00 - Nyhetstecken

  • Klockan 02:10 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:10 - Ho-ho, kör!

  • Klockan 05:15 - Sara och Anka

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Min lillebror

  • Klockan 06:00 - Ella, Oscar och Hoo

  • Klockan 06:10 - Olobob-toppen

  • Klockan 06:15 - Fix och trix

  • Klockan 06:30 - Greta Gris

  • Klockan 06:35 - Lilla prinsessan

  • Klockan 06:45 - Ax till max

  • Klockan 06:55 - Gigantosaurus

  • Klockan 07:10 - Fåret Shaun

  • Klockan 07:15 - Om jag var ett djur

  • Klockan 07:20 - Monsterbarnvakterna

  • Klockan 07:35 - Våfflan

  • Klockan 07:45 - Octonauterna

  • Klockan 07:55 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 08:10 - Det mest storslagna som finns

    Det mest storslagna som finns
  • Klockan 08:35 - Pippi Långstrump

    Pippi Långstrump
  • Klockan 09:00 - Varför så?

  • Klockan 09:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 09:20 - Fixarna

  • Klockan 09:30 - Anden i lampan

  • Klockan 09:40 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 10:00 - Pirater i huset intill

  • Klockan 10:10 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 10:25 - Bagel & Beckys show

  • Klockan 10:35 - Blinky Bills bravader

  • Klockan 10:45 - Grötnöt & Fjädrik

  • Klockan 11:00 - Bangarang

  • Klockan 11:15 - Andys minsta babydjur

  • Klockan 11:25 - Simon

  • Klockan 11:30 - I drömmarnas trädgård

  • Klockan 12:00 - Pinos dagbok - finska

  • Klockan 12:05 - Pinos dagbok - finska

  • Klockan 12:10 - Sara och Anka

  • Klockan 12:15 - Beccas gäng

  • Klockan 12:25 - Monsterskolan

  • Klockan 12:35 - Bing

  • Klockan 12:40 - Victor & Josefine

  • Klockan 12:55 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 13:05 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna

  • Klockan 13:30 - Pii ja Poju

  • Klockan 13:45 - Ranchen

  • Klockan 14:05 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 14:30 - Blue water high

  • Klockan 14:55 - MI High

  • Klockan 15:20 - Mitt livs värsta år igen

  • Klockan 15:45 - Annedroider

  • Klockan 16:10 - Jamie Johnson

  • Klockan 16:40 - Vi forever

  • Klockan 16:50 - Sommarlägret

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Djungelpuls

  • Klockan 17:20 - Pannkaka, Alfons Åberg

  • Klockan 17:30 - Livet i Mattelandet

  • Klockan 17:45 - Tora och skogen

  • Klockan 17:50 - Nalle - den sociala katastrofen

  • Klockan 17:55 - Pinos dagbok

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:01 - Karsten och Petra

  • Klockan 18:20 - Simon

  • Klockan 18:30 - Skattsökarna

  • Klockan 18:45 - Djupet

  • Klockan 19:05 - Abel och Fant

  • Klockan 19:15 - Lilla Aktuellt

  • Klockan 19:25 - KlurTub

  • Klockan 19:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:30 - Klassen

  • Klockan 04:40 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll