På SVT just nu

Barnmorskorna - syntolkat

På förlossningsavdelningen på Huddinge sjukhus arbetar Agneta, Karin, Maria och Camilla under senvintern 2020. De är engagerade barnmorskor som kan göra hjälteinsatser tillsammans med sina kollegor. Jessica och Nicklas väntar sitt första barn. De är oroliga för att gå över tiden och vill försöka få igång förlossningen före vecka 41. Om inte det fungerar väntar en igångsättning med allt vad det innebär. Filiz och Osman kommer in till förlossningen på kontroll och får ett oväntat besked. Del 1 av 3.

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Landet runt
    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 06:00 - Morgonstudion
    Programledarna Ted Widgren, Karin Magnusson, Carolina Neurath och Pelle Nilsson.
  • Klockan 09:10 - Hemmagympa med Sofia
    Hemmagympa med Sofia.
  • Klockan 09:30 - Vem vet mest?
    Johan Wester, ny programledare i Vem Vet Mest.
  • Klockan 10:15 - Rederiet
    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 11:00 - Sportspegeln
    Mats Nyström
  • Klockan 11:30 - Landet runt
    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 12:15 - Mötet
  • Klockan 12:30 - Sverige!
  • Klockan 13:00 - Muren
    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 14:00 - Sveriges starkaste familj
    André Pops och Sanna Kallur, programledare för Sveriges starkaste familj.
  • Klockan 15:00 - Arkitekturens pärlor
  • Klockan 15:10 - Kärlek 65
    Inger (Inger Taube) och Benito (Ben Carruthers).
  • Klockan 16:45 - McLeods döttrar
    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 17:30 - Sverige idag
    Sverige idag
  • Klockan 18:00 - Rapport
    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 18:15 - Kulturnyheterna
    Ika Johanesson
  • Klockan 18:28 - Sportnytt
    Cecilia Ingman
  • Klockan 18:33 - Lokala nyheter
  • Klockan 18:45 - Fråga doktorn
    Karin Granberg och Suszanne Axell.
  • Klockan 19:30 - Rapport
    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter
  • Klockan 20:00 - Våra barns hemliga liv
    Våra barns hemliga liv.
  • Klockan 21:00 - Barnmorskorna
    Barnmorskorna
  • Klockan 21:30 - Tvagning
    Stina (Rakel Wärmländer).
  • Klockan 21:45 - Mötet
  • Klockan 22:00 - Sportnytt
    Cecilia Ingman
  • Klockan 22:15 - Lokala nyheter
  • Klockan 22:25 - Rapport
    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 22:30 - Fotbollsstudion
    André Pops, Therese Strömberg och Daniel Nannskog.
  • Klockan 23:00 - Louder than bombs
  • Klockan 00:45 - The Sinner
    Detective Lt. Harry Ambrose (Bill Pullman) och Jamie Burns (Matt Bomer).
  • Klockan 01:30 - Rederiet
    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 02:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar
  • Klockan 05:10 - Henry och...
  • Klockan 05:15 - Sara och Anka
  • Klockan 05:25 - Ballonggården
  • Klockan 05:30 - Ho-ho, kör!
  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa
  • Klockan 05:45 - Hej Jycke
  • Klockan 05:55 - Min lillebror
  • Klockan 06:00 - Ella, Oscar och Hoo
  • Klockan 06:10 - Olobob-toppen
  • Klockan 06:15 - Fix och trix
  • Klockan 06:30 - Simon
  • Klockan 06:35 - Claude
  • Klockan 06:45 - Pyjamashjältarna
  • Klockan 07:00 - Gigantosaurus
  • Klockan 07:10 - Fåret Shaun
  • Klockan 07:20 - Victor & Josefine
  • Klockan 07:35 - Andys safariäventyr
  • Klockan 07:50 - Charlie och Lola
    Charlie och Lola
  • Klockan 08:00 - Biet Maya
  • Klockan 08:15 - Octonauterna
  • Klockan 08:25 - Molang firar Halloween
  • Klockan 08:30 - Pippi Långstrump
    Pippi Långstrump
  • Klockan 09:00 - Teckenlådan
  • Klockan 09:15 - Lille Roy
  • Klockan 09:30 - Anden i lampan
  • Klockan 09:40 - Zorro - legenden föds
  • Klockan 10:00 - Pirater i huset intill
  • Klockan 10:10 - Arthur & Excalibur
  • Klockan 10:25 - Bagel & Beckys show
  • Klockan 10:35 - Blinky Bills bravader
  • Klockan 10:50 - Grötnöt & Fjädrik
  • Klockan 11:00 - Bangarang
  • Klockan 11:10 - Matildas superkrafter
  • Klockan 11:20 - Grizzy och lämlarna
  • Klockan 11:30 - I drömmarnas trädgård
  • Klockan 12:00 - Berätta för mig - finska
  • Klockan 12:10 - Sara och Anka
  • Klockan 12:15 - Beccas gäng
  • Klockan 12:25 - Hej Jycke
  • Klockan 12:40 - Monsterskolan
  • Klockan 12:45 - Världen runt med Greta Gris
  • Klockan 13:00 - Katten i hatten vet allt om ditten och datten
  • Klockan 13:15 - Djungelboken
  • Klockan 13:25 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna
  • Klockan 13:45 - Maxat fredag!
  • Klockan 14:30 - Jobbigt läge
  • Klockan 15:00 - MI High
  • Klockan 15:30 - Soptippen - livet efter Tracy Beaker
  • Klockan 15:55 - Det hemsökta huset
    det hemsökta huset
  • Klockan 16:20 - Fångad
  • Klockan 16:45 - Grizzy och lämlarna
  • Klockan 16:50 - Min riddare och jag
  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO
  • Klockan 17:20 - Greta Gris
  • Klockan 17:25 - Ballonggården
  • Klockan 17:30 - Syskonchock
  • Klockan 17:45 - Typiskt teknik
  • Klockan 17:55 - Pinos dagbok
  • Klockan 18:00 - Bolibompa
  • Klockan 18:10 - Elsa
  • Klockan 18:20 - Bing
  • Klockan 18:30 - Skattsökarna
  • Klockan 18:45 - Snö + 7
  • Klockan 19:05 - Skoldiscot
    Skoldiscot
  • Klockan 19:10 - Pipas & Douglas
  • Klockan 19:15 - Lilla Aktuellt
  • Klockan 19:25 - KlurTub
  • Klockan 19:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll