På SVT just nu

Andra sidan

Svensk långfilm från 2020

En skräckfilm om Shirin som just flyttat till ett parhus utanför stan, tillsammans med sin sambo Fredrik och hans son Lucas. När Fredrik är bortrest på jobb börjar Shirin höra märkliga ljud från husets andra, obebodda, del. Och från ingenstans har Lucas plötsligt fått en ny bästa vän. Filmen ingår i satsningen Moving Sweden som är ett samarbete mellan SVT och Svenska Filminstitutet. Regi: Oskar Mellander och Tord Danielsson. I rollerna: Dilan Gwyn, Linus Wahlgren, Eddie Eriksson Dominguez, Henrik Norlén, Karin Holmberg, Janna Granström, Jakob Fahlstedt m.fl.

  • Klockan 05:00 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 05:45 - Fråga doktorn

  • Klockan 06:30 - Uppdrag granskning

  • Klockan 07:30 - Hem till byn

    Hem till byn.
  • Klockan 08:30 - Hopptornet

    Hopptornet
  • Klockan 08:45 - Skidor: Tjejvasan

  • Klockan 10:45 - Motor: Rally-VM

  • Klockan 11:00 - Vinterstudion

  • Klockan 11:45 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 12:35 - Vinterstudion

  • Klockan 13:30 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 14:50 - Vinterstudion

  • Klockan 15:30 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 15:50 - Vinterstudion

  • Klockan 16:30 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

    Cecilia Ingman
  • Klockan 18:00 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 19:45 - Sportnytt

    Cecilia Ingman
  • Klockan 20:00 - Melodifestivalen 2021: Deltävling 4

    Melodifestivalens programledare 2021. Deltävling 1: Lena Philipsson, Deltävling 2: Anis Don Demina & Oscar Zia, Deltävling 3: Jason Diakité, Deltävling 4: Per Andersson & Pernilla Wahlgren, Andra chansen: Shirley Clamp, Finalen: Måns Zelmerlöw & Shima Niavarani.
  • Klockan 21:30 - Leif och Billy

    Leif och Billy.
  • Klockan 22:00 - En mördare bland oss

    Jess (Cush Jumbo) och Tom (David Tennant).
  • Klockan 22:50 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 22:55 - Andra sidan

    Lucas (Eddie Eriksson Dominguez).
  • Klockan 00:15 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 01:15 - Gift vid första ögonkastet

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 02:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Mållgan och Alfons Åberg

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - Gigantosaurus

  • Klockan 08:10 - Sommarlägret

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:40 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 09:05 - Fixa rummet

  • Klockan 09:30 - Skattsökarna

  • Klockan 09:45 - Kosmoo

  • Klockan 10:05 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Ranchen

  • Klockan 10:45 - Djupet

  • Klockan 11:10 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:50 - Alisa klarar sig alltid!

  • Klockan 12:15 - Zogg

    Zogg.
  • Klockan 12:40 - Djungelpuls

  • Klockan 12:50 - Min riddare och jag

  • Klockan 13:00 - Miss Moon

  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Gården

  • Klockan 14:00 - NO-tv - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:00 - Ridtur

  • Klockan 15:25 - Familjen Valentin

  • Klockan 15:50 - Jamie Johnson

  • Klockan 16:20 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:30 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:40 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 16:55 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:05 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:20 - Biet Maya

  • Klockan 17:30 - Greta Gris och de gyllene stövlarna

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:01 - Hej Jycke

  • Klockan 18:20 - Stopp!

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Vilse i Oz

  • Klockan 19:05 - Min bror kollokungen

  • Klockan 19:35 - Gronkarna

  • Klockan 19:45 - Bangarang

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll