På SVT just nu

The Lost City of Z

Amerikansk långfilm från 2017

Ett drama baserat på den verkliga historien om den brittiska utforskaren Percy Fawcett, som under sina expeditioner in i Amazonas i början av 1900-talet upptäckte bevis på en tidigare okänd, avancerad civilisation som kan ha bebott området. Trots att han blev förlöjligad av det vetenskapliga etablissemanget, som såg på ursprungsbefolkningar som "vildar", återvände den fast beslutne Fawcett gång på gång till sin älskade djungel i jakt på bevis. Regi: James Gray. I rollerna: Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller, Tom Holland, Edward Ashley, Angus Macfadyen m.fl.

  • Klockan 05:00 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 05:45 - Fråga doktorn

  • Klockan 06:30 - Fråga doktorn hälsa

  • Klockan 07:30 - Uppdrag granskning

  • Klockan 08:30 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 09:00 - Vinterstudion

  • Klockan 09:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 10:30 - Vinterstudion

  • Klockan 11:00 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 12:20 - Vinterstudion

  • Klockan 12:30 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 14:00 - Vinterstudion

  • Klockan 15:00 - Skidor: VM

    Skidåkare
  • Klockan 15:35 - Vinterstudion

  • Klockan 15:40 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 17:00 - Vinterstudion

  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

    Cecilia Ingman
  • Klockan 18:00 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 19:45 - Sportnytt

    Cecilia Ingman
  • Klockan 20:00 - Melodifestivalen 2021: Andra chansen

    Melodifestivalens programledare 2021. Deltävling 1: Lena Philipsson, Deltävling 2: Anis Don Demina & Oscar Zia, Deltävling 3: Jason Diakité, Deltävling 4: Per Andersson & Pernilla Wahlgren, Andra chansen: Shirley Clamp, Finalen: Måns Zelmerlöw & Shima Niavarani.
  • Klockan 21:30 - Leif och Billy

    Leif och Billy.
  • Klockan 22:00 - Hedersmordet

    KEELEY HAWES som Caroline Goode, BUKET KOMUR som Banaz Mahmod, RHIANNE BARRETO som Bekhal Mahmod och MOE BAR-EL som Rahmat.
  • Klockan 22:50 - Rapport

    Katarina Sandström och Lisbeth Åkerman
  • Klockan 22:55 - The Lost City of Z

    Percy Fawcett (Charlie Hunnam).
  • Klockan 01:10 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 02:10 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige!

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:10 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Vem räddar Alfons Åberg?

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - Gigantosaurus

  • Klockan 08:10 - Sommarlägret

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:40 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:50 - Skattsökarna

  • Klockan 11:00 - Djupet

  • Klockan 11:20 - Legendarerna

  • Klockan 11:40 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 12:05 - Alisa klarar sig alltid!

  • Klockan 12:30 - Min riddare och jag

  • Klockan 12:40 - Miss Moon

  • Klockan 12:55 - Kate & Mim-Mim och trollkarlen från Oz

    Kate & Mim-Mim och trollkarlen från Oz.
  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Kropp och knopp

  • Klockan 13:45 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:50 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:55 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 14:00 - Handformshissen

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:05 - Ridtur

  • Klockan 15:25 - Familjen Valentin

  • Klockan 15:50 - Jamie Johnson

  • Klockan 16:20 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:30 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:40 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 16:55 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:05 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:15 - Biet Maya

  • Klockan 17:30 - Claude

  • Klockan 17:40 - Olobob-toppen

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:01 - Hej Jycke

  • Klockan 18:10 - Visor med Doreen

  • Klockan 18:15 - Stopp!

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Vilse i Oz

  • Klockan 19:05 - Min bror kollokungen

  • Klockan 19:35 - Gronkarna

  • Klockan 19:45 - Bangarang

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll