På SVT just nu

Go'kväll

Historikern Curt Persson berättar om dokumentärserien "Jag var en lägre ras" som handlar om förföljelsen av svenska tornedalingar. Det är sportlovstider och kocken Erik Brännström lagar mat på spritkök utomhus. Monica Lindgren tipsar om läsvärda böcker. Reportage med stylisten Hedvig Andér om tyget tweed. Programledare: Beppe Starbrink och Linda Olofsson.

Även i SVT1 senare i natt

  • Klockan 05:00 - Sverige idag

  • Klockan 05:30 - Sverige!

  • Klockan 06:00 - Morgonstudion

  • Klockan 09:10 - Hemmagympa med Sofia

    Hemmagympa med Sofia.
  • Klockan 09:30 - Seniorsurfarna

    Siw Malmkvist, Arja Saijonmaa, Carl Jan Granqvist och Johan Rabaeus. Kattis Ahlström är vägvisare och inspiratör.
  • Klockan 10:00 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 10:45 - Fatta historia

  • Klockan 11:00 - Komma ut

  • Klockan 11:35 - Tack gud jag är homo

  • Klockan 11:50 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 12:20 - Antikrundan

    Anne Lundberg, programledare för Antikrundan.
  • Klockan 13:20 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 14:20 - Fråga doktorn

  • Klockan 15:05 - Anslagstavlan

  • Klockan 15:10 - Flickorna

  • Klockan 16:45 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 17:30 - Sverige idag

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Kulturnyheterna

  • Klockan 18:28 - Sportnytt

  • Klockan 18:33 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:45 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Fråga doktorn hälsa

  • Klockan 21:00 - Från Hisingen till Casablanca

    En roadtrip om åldrandet, livet och döden med Janne Josefssons och taxichauffören Mohammad Lamari.
  • Klockan 21:30 - Tareq Taylors matresa

    Pappa Seif tar med sig bröderna Tareq och Zafer till sin hemstad Jerusalem.
  • Klockan 22:00 - Sportnytt

  • Klockan 22:15 - Lokala nyheter

  • Klockan 22:25 - Rapport

  • Klockan 22:30 - Undercover

    Nick Johnson (Adrian Lester) & Maya Cobbina (Sophie Okonedo).
  • Klockan 23:30 - Jamestown

    Jamestown säsong 2
  • Klockan 00:20 - Killing Eve

    Eve (Sandra Oh) och Villanelle (Jodie Comer)
  • Klockan 01:05 - Infiltratören

    Infiltratören
  • Klockan 01:35 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige idag

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 09:00 - SVT Forum

  • Klockan 12:00 - Rapport

  • Klockan 12:03 - SVT Forum

  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - SVT Forum

  • Klockan 16:15 - Agenda

    Agenda
  • Klockan 17:00 - Ahmed och Team Physix

    Ahmed Valentiono Kerigo
  • Klockan 17:15 - Nyheter på lätt svenska

    Nyheter på lätt svenska
  • Klockan 17:20 - Nyhetstecken

  • Klockan 17:30 - Oddasat

  • Klockan 17:45 - Uutiset

  • Klockan 18:00 - Under klubban

    Ole Steen Christensen från auktionshuset Hørsholm.
  • Klockan 18:30 - Naturens revansch

    Idag är Bikiniatollen ett naturreservat med blomstrande korallrev.
  • Klockan 19:25 - En bild berättar

    En bild berättar.
  • Klockan 19:30 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 20:00 - Världens historia: Förintelsens sista berättelser

    Världens historia: Förintelsens sista berättelser. Auschwitz.
  • Klockan 20:50 - Beatles forever

  • Klockan 21:00 - Aktuellt

  • Klockan 21:34 - Kulturnyheterna

  • Klockan 21:41 - Nyhetssammanfattning

  • Klockan 21:45 - Corona special

    Corona special
  • Klockan 22:00 - Utrikesbyrån

    Programledaren Johan Ripås med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse i Utrikesbyrån.
  • Klockan 22:30 - Trump: En presidents fall

    Trump - en presidents fall
  • Klockan 23:25 - Pepe the Frog: alt-rightrörelsens stulna groda

  • Klockan 00:25 - Naturens revansch

    Idag är Bikiniatollen ett naturreservat med blomstrande korallrev.
  • Klockan 01:20 - När livet vänder

    Anja Kontor i När livet vänder
  • Klockan 01:50 - Sportnytt

  • Klockan 02:05 - Nyhetstecken

  • Klockan 02:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Fnissnisse

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Beccas gäng

  • Klockan 06:10 - Bing

  • Klockan 06:20 - Familjen Rävling

  • Klockan 06:30 - Greta Gris

  • Klockan 06:35 - Regnbågsstadens hjälte

  • Klockan 06:50 - Katten i hatten vet allt om ditten och datten

  • Klockan 07:00 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 07:15 - Fåret Shaun

  • Klockan 07:20 - Miniräknarna

  • Klockan 07:30 - Tidsakuten

  • Klockan 07:35 - Om jag var ett djur

  • Klockan 07:40 - Ricky Zoom

    Ricky Zoom.
  • Klockan 07:55 - Tilde

  • Klockan 08:05 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 08:15 - Fix och trix

  • Klockan 08:30 - Masha och björnen

  • Klockan 08:35 - Piggley Winks äventyr

  • Klockan 09:00 - Victor & Josefine

  • Klockan 09:10 - Mästerflygarna

  • Klockan 09:20 - Katie Morag

  • Klockan 09:35 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna

  • Klockan 10:00 - Min riddare och jag

  • Klockan 10:10 - Magiska fyran

  • Klockan 10:20 - Gronkarna

  • Klockan 10:35 - Furiki rullar

  • Klockan 10:45 - Grötnöt & Fjädrik

  • Klockan 11:00 - På riktigt!?

  • Klockan 11:10 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 11:20 - Tilde

  • Klockan 11:30 - I drömmarnas trädgård

  • Klockan 12:00 - Pinos dagbok - meänkieli

  • Klockan 12:05 - Pinos dagbok - meänkieli

  • Klockan 12:10 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 12:20 - Ella, Oscar och Hoo

  • Klockan 12:30 - P King Älling

  • Klockan 12:40 - Träd Fu Tom

  • Klockan 13:05 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 13:15 - Lille Roy

  • Klockan 13:30 - Magiska vidunder

  • Klockan 13:35 - Magiska vidunder

  • Klockan 13:45 - Thunderbirds

  • Klockan 14:05 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 14:30 - Blue water high

  • Klockan 14:55 - MI High

  • Klockan 15:20 - Leonardo

    Leonardo
  • Klockan 15:50 - Annedroider

  • Klockan 16:15 - Backstage

  • Klockan 16:35 - Vi forever

  • Klockan 16:45 - Bangarang

  • Klockan 16:55 - Furiki rullar

  • Klockan 17:10 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:20 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 17:35 - Robyn och rymdpatrullen

  • Klockan 17:45 - Simon

  • Klockan 17:50 - Odjuret och Alfons Åberg

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:10 - Greta Gris

  • Klockan 18:15 - Hunden Ib

  • Klockan 18:20 - James Blund

  • Klockan 18:30 - Trex

  • Klockan 18:35 - Masha och björnen

  • Klockan 18:45 - Geronimo Stilton

  • Klockan 19:05 - Grizzy och lämlarna

  • Klockan 19:15 - Lilla Aktuellt

  • Klockan 19:25 - Världen i mina ögon

  • Klockan 19:40 - Kolsvart

  • Klockan 19:55 - Larva

    Larva
  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 14:00 - UR Samtiden

  • Klockan 17:00 - Gatukonst i miniatyr

    En norsk flagga.
  • Klockan 17:05 - Övergivna rum

    Jan Elhøj och Morten Kirckhoff, programledare för Övergivna rum.
  • Klockan 17:25 - Klostrens tusenåriga historia

    Janina Ramirez, Whitby Abbey
  • Klockan 18:25 - Begravda hemligheter

  • Klockan 19:10 - Historiens megastäder

    Aten är en av världens äldsta städer.
  • Klockan 20:05 - Expedition Nya Guinea

    Navigering på endorheiska sjöarna. Här besökts den sista sjön, Uwabutu.
  • Klockan 21:00 - Framtidens unika natur

  • Klockan 21:50 - Djurvärldens kriminella

    Djurvärldens kriminella
  • Klockan 22:45 - Att inreda ett slott

    Phil Spencer med konserveringsarkitekt Liz Smith framför Longleat House.
  • Klockan 23:30 - Nazisten som räddade judar

    Som kommendant för ett litauiskt arbetsläger tror man att den tyska majoren Karl Plagge under andra världskriget lyckades skydda över 1 000 personer från nazisternas plan att utrota Europas judiska befolkning.
  • Klockan 00:25 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 20:45 - Flyggalen

    En norsk fjord.
  • Klockan 21:00 - Från Hisingen till Casablanca - teckenspråkstolkat

    En roadtrip om åldrandet, livet och döden med Janne Josefssons och taxichauffören Mohammad Lamari.
  • Klockan 21:30 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 22:15 - Carina Bergfeldt

    Carina Bergfeldt
  • Klockan 23:15 - Egenland - Finland är fantastiskt

    Programledarna Nicke Aldén och Hannamari Hoikkala.
  • Klockan 23:45 - Din hjärna - syntolkat

    Anders Hansen i Din hjärna.
  • Klockan 00:45 - Stjärnorna på slottet - teckenspråkstolkat

    Charlotte Perrelli, Ernst Billgren, Shima Niavarani, Kjell Wilhelmsen och Ola Rapace i Stjärnorna på slottet.
  • Klockan 01:45 - Agenda - teckenspråkstolkat

    Agenda
  • Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll