På SVT just nu

Spelbolagens hemligheter

Australisk dokumentär från 2015

Spelautomater och onlinecasinos är idag välkända fenomen för de allra flesta. Folkets spelande ökar och spelbolagen drar in jättevinster. Men vad är det som gör spelen så beroendeframkallande och får vissa människor att spela bort allt de äger och har? I den här dokumentären förklarar experter vad spelberoende är och vetenskapen som ligger bakom. Men vi får även höra från skaparna själva: matematiker, musiker och speldesigners som alla jobbar mot samma gemensamma mål: att få dig att fortsätta spela, och förlora.

Tidigare sänt 2020. Även i K 15/4 och K 18/4

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 06:00 - Strömsö

    Jonas, Camilla, Lee, Jim, Elin och Anders i Strömsö.
  • Klockan 06:30 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 07:15 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 08:00 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 08:45 - Svenska tv-historier: Träna med tv

    Svensson Svensson
  • Klockan 09:00 - Helgstudion

     Programledare är Tara Moshizi och Mats Nyström.
  • Klockan 12:00 - Arkitekturens pärlor

  • Klockan 12:10 - Gift vid första ögonkastet

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 12:55 - Arvinge okänd

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 13:55 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 14:55 - Designhistorier

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 15:25 - Hjälp, vi har köpt en bondgård!

    Hjälp, vi har köpt en bondgård! Kalle och Brita är tillbaka! Sommaren är på väg till gården och nu ska alla idéer förverkligas.
  • Klockan 15:55 - Trädgårdstider

    Malin Persson, Pernilla Månsson Colt, John Taylor och Tareq Taylor i Trädgårdstider.
  • Klockan 16:55 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:10 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:15 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 19:00 - Sportspegeln

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Mästarnas mästare

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 21:00 - Snöänglar

    Jenni (Josefin Asplund) i Snöänglar
  • Klockan 22:00 - Allra-affären

    Allra-affären
  • Klockan 22:30 - Rapport

  • Klockan 22:35 - Luther

    DCI John Luther (IDRIS ELBA)
  • Klockan 23:30 - Veckans brott

    Camilla Kvartoft
  • Klockan 00:00 - Arvinge okänd

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 01:00 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 02:00 - Designhistorier

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Pablo

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - engelska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Sara och Anka

  • Klockan 05:30 - Olobob-toppen

  • Klockan 05:35 - Lilla prinsessan

  • Klockan 05:45 - Punky

  • Klockan 05:55 - Kojsagor

  • Klockan 06:00 - Stella och Sam

  • Klockan 06:10 - Raska på, Alfons Åberg

  • Klockan 06:25 - Regnbågsstadens hjälte

  • Klockan 06:35 - Pirata & Piloto

  • Klockan 06:45 - Biet Maya

  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:20 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:25 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 07:35 - P King Älling

  • Klockan 07:50 - Alex hittar hobbyn

  • Klockan 08:00 - Doktor McStuffins

  • Klockan 08:25 - Simon

  • Klockan 08:30 - Ax till max

  • Klockan 08:40 - Heidi

  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Snö + 7

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:50 - Djupet

  • Klockan 11:10 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:55 - Ranchen

  • Klockan 12:15 - Geronimo Stilton

  • Klockan 12:40 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 12:50 - Pirater i huset intill

  • Klockan 13:00 - Furiki rullar

  • Klockan 13:15 - Fix och trix - luriga lång-loppet

    Fix och trix - luriga lång-loppet.
  • Klockan 13:35 - Pii ja Poju

  • Klockan 13:50 - Pii ja Poju

  • Klockan 14:00 - Djuren på Djuris - syntolkat

  • Klockan 14:10 - Fel väder - syntolkat

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - syntolkat

  • Klockan 14:30 - Om evolution - syntolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:00 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 15:55 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:20 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna

  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Ax till max

  • Klockan 17:20 - Monsterskolan

  • Klockan 17:30 - Bing

  • Klockan 17:35 - Greta Gris

  • Klockan 17:40 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 17:50 - Louie & Yoko bygger

  • Klockan 18:00 - Bolibompaklubben

  • Klockan 18:01 - Lilla spöket Laban

    Lilla spöket Laban
  • Klockan 18:10 - Le Macaron

  • Klockan 18:15 - Lilla prinsessan

  • Klockan 18:25 - Första gången

  • Klockan 18:30 - Gordon & Paddy

  • Klockan 18:40 - Heidi

  • Klockan 19:05 - Så lever jag

  • Klockan 19:25 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 19:45 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 19:55 - Småkryp

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Mästarnas mästare - syntolkat

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 21:00 - Snöänglar - syntolkat

    Jenni (Josefin Asplund) i Snöänglar
  • Klockan 22:00 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 22:45 - Veckans ord med Kristian Luuk

    Veckans ord med Kristian Luuk.
  • Klockan 23:30 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 00:00 - Arvinge okänd - teckenspråkstolkat

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 01:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll