På SVT just nu

  • Klockan 05:05 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 05:50 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 06:50 - Fråga doktorn

    Programledare Sofia Rågenklint.
  • Klockan 07:35 - Uppdrag granskning

  • Klockan 08:35 - Allra-affären

    Allra-affären
  • Klockan 09:05 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 09:50 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 10:35 - Trädgårdstider

    Malin Persson, Pernilla Månsson Colt, John Taylor och Tareq Taylor i Trädgårdstider.
  • Klockan 11:35 - Mästarnas mästare

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 12:35 - Mästarkvalet

    Pernilla Wiberg i Mästarkvalet
  • Klockan 12:50 - Bandy: SM-final

    Bandyfinal på Studenternas IP i Uppsala
  • Klockan 15:15 - Ishockey: SDHL

    Hockey
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 21:00 - Belgravia

    Maria Grey (Ella Purnell) och Charles Pope (Jack Bardoe).
  • Klockan 21:50 - The Program

  • Klockan 23:30 - Rapport

  • Klockan 23:35 - The Founder

  • Klockan 01:25 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 03:25 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige!

  • Klockan 05:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 09:30 - Gubbar bakom flötet

    Komikerna Bob Mortimer och Paul Whitehouse har varit vänner i över 30 år. När de båda drabbas av hjärtsjukdomar gör de det enda rimliga -fiskar. I den här hjärtliga och roliga serien får vi följa Bob och Paul när de fiskar sig genom England och talar om livets stora frågor.
  • Klockan 10:00 - Gubbar bakom flötet

    Komikerna Bob Mortimer och Paul Whitehouse har varit vänner i över 30 år. När de båda drabbas av hjärtsjukdomar gör de det enda rimliga -fiskar. I den här hjärtliga och roliga serien får vi följa Bob och Paul när de fiskar sig genom England och talar om livets stora frågor.
  • Klockan 10:30 - Finland från ovan

  • Klockan 11:00 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:30 - Under klubban

    Ole Steen Christensen från auktionshuset Hørsholm.
  • Klockan 12:00 - Cirkus familj

    Ett program om hur man blir föräldrar utan att leva ihop.
  • Klockan 12:30 - Universitetets djursjukhus

    En serie om vardagen på Finlands enda universitetsdjursjukhus, där man tar emot patienter 24 timmar om dygnet, året runt.
  • Klockan 13:00 - Möte med - Puhuthaan

  • Klockan 13:15 - Möte med - Puhuthaan

  • Klockan 13:30 - Utrikesbyrån

    Programledaren Johan Ripås med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse i Utrikesbyrån.
  • Klockan 14:00 - Kulturveckan

    Malin Jacobson och Kristofer Lundström
  • Klockan 14:30 - Ekonomibyrån

  • Klockan 15:00 - Michelle Obama: Världens presidentfru

    First Lady Michelle Obama, Vita huset, 2013.
  • Klockan 15:45 - Svenska tv-historier: Aprilskämt

    Svensson Svensson
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring.
  • Klockan 17:05 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 17:35 - Teckenspråksartisterna i Mello

    Teckenspråksartisterna i Mello
  • Klockan 17:50 - Ishockey: SDHL

    Hockey
  • Klockan 18:05 - Thelma & Louise - en klassiker blir till

    Thelma & Louise – en klassiker blir till.
  • Klockan 19:00 - I am Patrick Swayze

    I am Patrick Swayze
  • Klockan 20:30 - Kulturstudion

  • Klockan 20:35 - Klaus Nomi - En utomjordings hjärta

    Richard Hamrin i rollen som Klaus Nomi.
  • Klockan 22:00 - The Tunnel: Hämnden

    Engelske poliskommissarien Karl Roebuck (Stephen Dillane) och franska kriminalchefen Elise Wasserman (Clémence Poésy).
  • Klockan 22:55 - Girls

  • Klockan 23:25 - Sensory overload

    Jaqueline Mapei Cummings
  • Klockan 23:55 - Framgångssagan Arnold Schwarzenegger

    Framgångssagan Arnold Schwarzenegger, Fransk dokumentär från 2020.
  • Klockan 00:45 - Nazisternas bekännelser

    Tidigare SS-soldater förklarar hur deras verklighet såg ut under nazismens styre
  • Klockan 01:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 03:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Mållgan och Alfons Åberg

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - P King Älling

  • Klockan 08:10 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:40 - Heidi

  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:45 - Djupet

  • Klockan 11:05 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:50 - Ranchen

  • Klockan 12:10 - Min riddare och jag

  • Klockan 12:25 - Gronkarna

  • Klockan 12:35 - Miss Moon

  • Klockan 12:45 - Fåret Shaun: Lama-drama

  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Kropp och knopp

  • Klockan 13:45 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:50 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:55 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 14:00 - Handformshissen

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:05 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 16:00 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:25 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:35 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:20 - Claude

  • Klockan 17:35 - Familjen Rävling

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompaklubben

  • Klockan 18:01 - Monsterskolan

  • Klockan 18:10 - Maja Sprall

  • Klockan 18:15 - Hej Jycke

  • Klockan 18:20 - Bolibompa: Prinsessorna och Pruttas hämnd

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Vilse i Oz

  • Klockan 19:05 - Min bror kollokungen

  • Klockan 19:35 - Gronkarna

  • Klockan 19:45 - Bangarang

  • Klockan 19:55 - Var är Chicky?

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 20:45 - Bäst i test - syntolkat

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 21:45 - Gift vid första ögonkastet - syntolkat

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 22:30 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 23:00 - Mästarnas mästare - teckenspråkstolkat

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 00:00 - Mästarkvalet - teckenspråkstolkat

    Pernilla Wiberg i Mästarkvalet
  • Klockan 00:15 - Designhistorier - syntolkat

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 00:45 - Sverige!

  • Klockan 01:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll