På SVT just nu

UR Samtiden

09:00 AI och sjukvården 09:30 Böcker som låter - röstens betydelse för läsupplevelsen. 09:55 För vem ska skolan digitaliseras? 10:20 Hästars helande kraft. 10:45 Det amerikanska valsystemet. 11:15 Mästarprovet. 11:25 Rustningstyper. 11:40 Svensk rustningstillverkning - historik. 11:45 Rustningsmakarens verktyg. 12:05 Rustningstillverkning. 12:15 Rustningens underplagg. 12:25 Flodpärlmusslans långa historia. 12:35 Staden - kulturens högborg. 13:10 Stadens uppkomst. 13:50 Livet på skärmen. 14:30 Visa civilkurage - lär dig agera. UR.

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 06:00 - Strömsö

    Jonas, Camilla, Lee, Jim, Elin och Anders i Strömsö.
  • Klockan 06:30 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 07:15 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 08:00 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 08:45 - Svenska tv-historier: Träna med tv

    Svensson Svensson
  • Klockan 09:00 - Helgstudion

     Programledare är Tara Moshizi och Mats Nyström.
  • Klockan 12:00 - Arkitekturens pärlor

  • Klockan 12:10 - Gift vid första ögonkastet

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 12:55 - Arvinge okänd

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 13:55 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 14:55 - Designhistorier

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 15:25 - Hjälp, vi har köpt en bondgård!

    Hjälp, vi har köpt en bondgård! Kalle och Brita är tillbaka! Sommaren är på väg till gården och nu ska alla idéer förverkligas.
  • Klockan 15:55 - Trädgårdstider

    Malin Persson, Pernilla Månsson Colt, John Taylor och Tareq Taylor i Trädgårdstider.
  • Klockan 16:55 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:10 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:15 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 19:00 - Sportspegeln

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Mästarnas mästare

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 21:00 - Snöänglar

    Jenni (Josefin Asplund) i Snöänglar
  • Klockan 22:00 - Allra-affären

    Allra-affären
  • Klockan 22:30 - Rapport

  • Klockan 22:35 - Luther

    DCI John Luther (IDRIS ELBA)
  • Klockan 23:30 - Veckans brott

    Camilla Kvartoft
  • Klockan 00:00 - Arvinge okänd

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 01:00 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 02:00 - Designhistorier

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Pablo

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - engelska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Sara och Anka

  • Klockan 05:30 - Olobob-toppen

  • Klockan 05:35 - Lilla prinsessan

  • Klockan 05:45 - Punky

  • Klockan 05:55 - Kojsagor

  • Klockan 06:00 - Stella och Sam

  • Klockan 06:10 - Raska på, Alfons Åberg

  • Klockan 06:25 - Regnbågsstadens hjälte

  • Klockan 06:35 - Pirata & Piloto

  • Klockan 06:45 - Biet Maya

  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:20 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:25 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 07:35 - P King Älling

  • Klockan 07:50 - Alex hittar hobbyn

  • Klockan 08:00 - Doktor McStuffins

  • Klockan 08:25 - Simon

  • Klockan 08:30 - Ax till max

  • Klockan 08:40 - Heidi

  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Snö + 7

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:50 - Djupet

  • Klockan 11:10 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:55 - Ranchen

  • Klockan 12:15 - Geronimo Stilton

  • Klockan 12:40 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 12:50 - Pirater i huset intill

  • Klockan 13:00 - Furiki rullar

  • Klockan 13:15 - Fix och trix - luriga lång-loppet

    Fix och trix - luriga lång-loppet.
  • Klockan 13:35 - Pii ja Poju

  • Klockan 13:50 - Pii ja Poju

  • Klockan 14:00 - Djuren på Djuris - syntolkat

  • Klockan 14:10 - Fel väder - syntolkat

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - syntolkat

  • Klockan 14:30 - Om evolution - syntolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:00 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 15:55 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:20 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna

  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Ax till max

  • Klockan 17:20 - Monsterskolan

  • Klockan 17:30 - Bing

  • Klockan 17:35 - Greta Gris

  • Klockan 17:40 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 17:50 - Louie & Yoko bygger

  • Klockan 18:00 - Bolibompaklubben

  • Klockan 18:01 - Lilla spöket Laban

    Lilla spöket Laban
  • Klockan 18:10 - Le Macaron

  • Klockan 18:15 - Lilla prinsessan

  • Klockan 18:25 - Första gången

  • Klockan 18:30 - Gordon & Paddy

  • Klockan 18:40 - Heidi

  • Klockan 19:05 - Så lever jag

  • Klockan 19:25 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 19:45 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 19:55 - Småkryp

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Mästarnas mästare - syntolkat

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 21:00 - Snöänglar - syntolkat

    Jenni (Josefin Asplund) i Snöänglar
  • Klockan 22:00 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 22:45 - Veckans ord med Kristian Luuk

    Veckans ord med Kristian Luuk.
  • Klockan 23:30 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 00:00 - Arvinge okänd - teckenspråkstolkat

    Kattis Ahlström och Niklas Källner i Arvinge okänd.
  • Klockan 01:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll