På SVT just nu

Dox: Återföreningen

Dansk dokumentär från 2019 av Mira Jargil

Flykten från det krigshärjade Syrien får ödesdigra konsekvenser för läkarparet Rana och Muhkles och deras två barn. Familjen splittras och de två sönerna blir ensamma kvar i Turkiet, medan hon hamnar i Danmark och han i Kanada. Nu börjar en ny kamp för familjen och för rätten att återförenas. Kommer de att få leva tillsammans igen? Originaltitel: Reunited.

Från 8/4 i SVT1

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 06:00 - Morgonstudion

  • Klockan 09:10 - Hemmagympa med Sofia

    Hemmagympa med Sofia.
  • Klockan 09:30 - Slappna av med Ulrika

    Ulrika Cassel i Slappna av med Ulrika.
  • Klockan 09:40 - Rederiet

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 10:25 - Trädgårdstider

    Malin Persson, Pernilla Månsson Colt, John Taylor och Tareq Taylor i Trädgårdstider.
  • Klockan 11:25 - Sportspegeln

  • Klockan 11:55 - Mästarnas mästare

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 12:55 - Mästarkvalet

    Pernilla Wiberg i Mästarkvalet
  • Klockan 13:10 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 14:10 - Anslagstavlan

  • Klockan 14:15 - Landet runt

    Henrik Kruusval, programledare för Landet runt.
  • Klockan 15:00 - En enkel till Antibes

    George (Sven-Bertil Taube) och Maria (Rebecca Ferguson).
  • Klockan 16:45 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 17:30 - Sverige idag

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Kulturnyheterna

  • Klockan 18:28 - Sportnytt

  • Klockan 18:33 - Lokala nyheter

  • Klockan 18:45 - Fråga doktorn

    Programledare Sofia Rågenklint.
  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:55 - Lokala nyheter

  • Klockan 20:00 - Husdrömmar

    Anne Lundberg och Gert Wingårdh i Husdrömmar.
  • Klockan 21:00 - Atlantic crossing

    Kronprins Olav (Tobias Santelmann), kronprinsesse Märtha (Siofia Helin) och president Franklin D. Roosevelt.
  • Klockan 22:00 - Sportnytt

  • Klockan 22:15 - Lokala nyheter

  • Klockan 22:25 - Rapport

  • Klockan 22:30 - White material

    Maria Vial (Isabelle Huppert)
  • Klockan 00:15 - Stan Lee's Lucky Man

    Stan Lee's Lucky Man, (Säsong 3).
  • Klockan 01:00 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 01:30 - Tack gud jag är homo

    Programledarduon Alice och Linda är tillbaka och reder ut begreppen hbtqia+
  • Klockan 01:45 - Skam France

  • Klockan 02:10 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige idag

  • Klockan 05:00 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Ho-ho, kör!

  • Klockan 05:15 - Sara och Anka

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Min lillebror

  • Klockan 06:00 - Ella, Oscar och Hoo

  • Klockan 06:10 - Louie & Yoko bygger

  • Klockan 06:20 - Fix och trix

  • Klockan 06:30 - Greta Gris

  • Klockan 06:35 - Lilla prinsessan

  • Klockan 06:45 - Ax till max

  • Klockan 06:55 - P King Älling

  • Klockan 07:10 - Fåret Shaun

  • Klockan 07:15 - Om jag var ett djur

  • Klockan 07:20 - Monsterbarnvakterna

  • Klockan 07:35 - Luo Bao Bei

  • Klockan 07:45 - Octonauterna

  • Klockan 08:00 - Biet Maya

  • Klockan 08:10 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 08:20 - Tilde

  • Klockan 08:35 - Piggley Winks äventyr

  • Klockan 09:00 - Varför så?

  • Klockan 09:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 09:20 - Fixarna

  • Klockan 09:30 - Anden i lampan

  • Klockan 09:40 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 10:00 - Pirater i huset intill

  • Klockan 10:15 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 10:25 - Bagel & Beckys show

  • Klockan 10:35 - Blinky Bills bravader

  • Klockan 10:50 - Ugglan och co

  • Klockan 10:55 - Bangarang

  • Klockan 11:10 - Andys minsta babydjur

  • Klockan 11:20 - Simon

  • Klockan 11:25 - Olobob-toppen

  • Klockan 11:30 - I drömmarnas trädgård

  • Klockan 12:00 - Pinos dagbok - finska

  • Klockan 12:05 - Pinos dagbok - finska

  • Klockan 12:10 - Sara och Anka

  • Klockan 12:15 - Beccas gäng

  • Klockan 12:25 - Monsterskolan

  • Klockan 12:35 - Bing

  • Klockan 12:40 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 12:55 - Biet Maya

  • Klockan 13:05 - Lexi och Lottie, tvillingdetektiverna

  • Klockan 13:30 - Pii ja Poju

  • Klockan 13:40 - Bolibompa: Prinsessorna och Pruttas hämnd

  • Klockan 13:50 - Ranchen

  • Klockan 14:10 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 14:30 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 14:55 - MI High

  • Klockan 15:20 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:50 - Penny på M.A.R.S

  • Klockan 16:10 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:35 - Bangarang

  • Klockan 16:50 - Sommarlägret

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:20 - Godnatt, Alfons Åberg

  • Klockan 17:30 - Livet i Mattelandet

  • Klockan 17:45 - Uppdrag framtid

  • Klockan 18:00 - Bolibompaklubben

  • Klockan 18:01 - Vem?

    Vem
  • Klockan 18:05 - Karsten och Petra

  • Klockan 18:20 - Simon

  • Klockan 18:30 - Molang

  • Klockan 18:35 - Skattsökarna

  • Klockan 18:45 - Djupet

  • Klockan 19:05 - Abel och Fant

  • Klockan 19:15 - Lilla Aktuellt

  • Klockan 19:25 - Småkryp

  • Klockan 19:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:30 - Klassen

  • Klockan 04:40 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll