På SVT just nu

Universums kartritare

Jorden och hela vår galax färdas med ofattbar hastighet genom universum. Var är vi nu? Vart är vi på väg? För att få svar samarbetar astronomer från olika delar av världen med att kartlägga rymden med hjälp av den senaste tekniken. Resultatet är både vackert och häpnadsväckande. Fransk dokumentär från 2018. UR.

Från 9/4 i K. Även i K 12/4

Tv-tablå

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 06:00 - Fråga doktorn

    Programledare Sofia Rågenklint.
  • Klockan 06:45 - Uppdrag granskning

  • Klockan 07:45 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 08:45 - Vinterstudion

  • Klockan 09:00 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 09:40 - Vinterstudion

  • Klockan 10:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 11:30 - Vinterstudion

  • Klockan 12:15 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 12:55 - Vinterstudion

  • Klockan 13:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 14:15 - Vinterstudion

  • Klockan 15:15 - Skidskytte: Världscupen

  • Klockan 15:55 - Vinterstudion

  • Klockan 16:20 - Sportspegeln special: Ett år med corona

    Mats Nyström
  • Klockan 17:20 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Muren

    Kattis Ahlström, programledare för Muren.
  • Klockan 21:00 - Belgravia

    Maria Grey (Ella Purnell) och Charles Pope (Jack Bardoe).
  • Klockan 21:45 - Jungle

    Daniel Radcliffe i rollen som Yossi Ghinsberg
  • Klockan 23:40 - Rapport

  • Klockan 23:45 - She's funny that way

  • Klockan 01:15 - Bäst i test

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 02:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 04:45 - Sverige!

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 08:55 - Finland från ovan

  • Klockan 09:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 09:55 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:55 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:25 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:55 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 13:00 - Vem är Daisy?

  • Klockan 13:15 - Siklöjefiskaren

    Voitto Heikura har fiskat siklöja på Skånes största insjö, Ivösjön, över 50 års tid.
  • Klockan 13:30 - Jag var en lägre ras

    Jag var en lägre ras
  • Klockan 14:00 - Utrikesbyrån

    Programledaren Johan Ripås med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse i Utrikesbyrån.
  • Klockan 14:30 - Ekonomibyrån

  • Klockan 15:00 - Stekenjokk och äggvaktarna

    Stekenjokk och äggvaktarna
  • Klockan 15:30 - Rave, location TBA

    Rave, location TBA
  • Klockan 15:50 - Rocky

    Rocky är 15 år och har slutat gå i skolan. En dag träffar han Jackson som bor i Phoenix över Skype. De blir kära och Rocky gör en resa som ska förändra hans liv.
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring.
  • Klockan 17:05 - Svenska tv-historier: Aprilskämt

    Svensson Svensson
  • Klockan 17:20 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 17:50 - Teckenspråksartisterna i Mello

    Teckenspråksartisterna i Mello
  • Klockan 18:05 - Paris, konst och kabaré - aristokraten Toulouse-Lautrec

  • Klockan 19:00 - Kulturstudion

  • Klockan 19:05 - Bésame mucho: Latinamerikanska sånger med Juan Diego Flórez

  • Klockan 20:45 - Nattåget

    Erik Nilsson och Khalil Ben Gharbia.
  • Klockan 21:00 - P3 Guld

  • Klockan 22:25 - Sensory overload

    Jaqueline Mapei Cummings
  • Klockan 22:55 - The Tunnel: Hämnden

    Engelske poliskommissarien Karl Roebuck (Stephen Dillane) och franska kriminalchefen Elise Wasserman (Clémence Poésy).
  • Klockan 23:45 - Girls

  • Klockan 00:15 - Babel

    Babel med Jessika Gedin.
  • Klockan 01:15 - Kulturveckan

    Malin Jacobson och Kristofer Lundström
  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 02:00 - Finland från ovan

  • Klockan 02:30 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Där går Tjuv-Alfons

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - P King Älling

  • Klockan 08:10 - Sommarlägret

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:45 - Heidi

  • Klockan 09:05 - Disneydags

  • Klockan 10:05 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Kosmoo

  • Klockan 10:45 - Djupet

  • Klockan 11:05 - Legendarerna

  • Klockan 11:30 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 11:50 - Ranchen

  • Klockan 12:10 - Min riddare och jag

  • Klockan 12:25 - Miss Moon

  • Klockan 12:35 - Gumballs fantastiska värld

  • Klockan 12:45 - Snigeln och valen

    Snigeln och valen
  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Kropp och knopp

  • Klockan 13:45 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:50 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 13:55 - Riebien svarggaldahkka

  • Klockan 14:00 - Handformshissen

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Typiskt teknik - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:40 - Hank Zipzer - världens bästa underpresterare

  • Klockan 15:05 - Spartikelmysteriet

    Spartikel mysteriet
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 16:00 - Tidlös prinsessa

  • Klockan 16:25 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:35 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:45 - Robin Hoods rabalder och rackartyg

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:20 - Biet Maya

  • Klockan 17:35 - Claude

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:01 - Visor med Doreen

  • Klockan 18:10 - Hej Jycke

  • Klockan 18:15 - Bolibompa: Prinsessorna och Pruttas hämnd

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Vilse i Oz

  • Klockan 19:05 - Min bror kollokungen

  • Klockan 19:35 - Gronkarna

  • Klockan 19:45 - Bangarang

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 20:00 - Bäst i test - syntolkat

    Babben Larsson och David Sundin i Bäst i test.
  • Klockan 21:00 - Seniorsurfarna - syntolkat

  • Klockan 21:30 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 22:00 - Gift vid första ögonkastet - syntolkat

    Streama Gift vid första ögonkastet på SVT Play.
  • Klockan 22:45 - Designhistorier - syntolkat

    Designhistorier lyfter svenska formgivarpionjärer med hjälp av samtida designers.
  • Klockan 23:15 - Rederiet - syntolkat

    Skådespelaren Johannes Brost i rollen som bartendern Torbjörn Jonasson även kallad Joker i Rederiet.
  • Klockan 00:00 - McLeods döttrar

    Tess McLeod (Bridie Carter) och Stevie Hall (Simmone Mackinnon).
  • Klockan 00:45 - Mästarnas mästare - teckenspråkstolkat

    Deltagare tävlar i Mästarnas mästare.
  • Klockan 01:45 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll