På SVT just nu

Englands historiska hus

Säsong 2 — Avsnitt 3: Den industriella revolutionen

Hur förändrade den industriella revolutionen Storbritanniens bostadsbyggande? Resultatet blev hem i kanalbåtar och stadslägenheter i nya typer av bostadskomplex. Phil Spencer är på jakt efter de mest slående husen genom Storbritanniens historia, och tar denna gång en titt på hur industrins framfart påverkade landets hemmiljöer. Del 3 av 8.

Från 19/2 i K

  • Klockan 05:00 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 05:45 - Fråga doktorn

  • Klockan 06:30 - Fråga doktorn hälsa

  • Klockan 07:30 - Uppdrag granskning

  • Klockan 08:30 - Svenska nyheter

    Programledaren Kristoffer Appelquist leder satirprogrammet Svenska nyheter.
  • Klockan 09:00 - På spåret

    Fredrik Lindström och Kristian Luuk i På spåret.
  • Klockan 10:00 - Hem till byn

    Hem till byn.
  • Klockan 11:00 - Vinterstudion

  • Klockan 11:30 - Alpint: Världscupen

  • Klockan 12:40 - Vinterstudion

  • Klockan 12:50 - Skidor: Världscupen

  • Klockan 14:20 - Vinterstudion

  • Klockan 15:00 - Curling: SM

    Curling.
  • Klockan 16:45 - Motor: SM i skotercross

    Skoter.
  • Klockan 17:45 - 7-årig hundspannsförare

    En norsk flagga.
  • Klockan 17:50 - Helgmålsringning

    Se Helgmålsringning i SVT Play.
  • Klockan 17:55 - Sportnytt

  • Klockan 18:00 - Rapport

  • Klockan 18:15 - Go'kväll

    Pia Herrera, programledare för Go'kväll.
  • Klockan 19:00 - Sverige!

  • Klockan 19:30 - Rapport

  • Klockan 19:45 - Sportnytt

  • Klockan 20:00 - Melodifestivalen 2021: Deltävling 1

  • Klockan 21:30 - Leif och Billy

    Leif och Billy.
  • Klockan 22:00 - En mördare bland oss

    Jess (Cush Jumbo) och Tom (David Tennant).
  • Klockan 22:45 - Rapport

  • Klockan 22:50 - Tyskungen

    Erica Falck (Claudia Galli).
  • Klockan 00:30 - Helvete - historien om norsk Black Metal

    Helvete - historien om norsk Black Metal
  • Klockan 01:15 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 08:35 - 30 minuter

    30 minuter med Anders Holmberg
  • Klockan 09:05 - När livet vänder

    Anja Kontor i När livet vänder
  • Klockan 09:35 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:05 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 10:35 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:05 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 11:35 - Modern och dottern

    Gonul Aslan (Vahide Perçin), Melek Akcay (Beren Gokyildiz) och Zeynep Günes (Cansu Dere) i serien Modern och dottern.
  • Klockan 12:05 - Cirkus familj

    Ett program om hur man blir föräldrar utan att leva ihop.
  • Klockan 12:35 - Finland från ovan

  • Klockan 13:05 - Universitetets djursjukhus

    En serie om vardagen på Finlands enda universitetsdjursjukhus, där man tar emot patienter 24 timmar om dygnet, året runt.
  • Klockan 13:35 - Utrikesbyrån

    Programledaren Johan Ripås med gäster djupdyker i veckans mest fascinerande världshändelse i Utrikesbyrån.
  • Klockan 14:05 - Kulturveckan

    Malin Jacobson och Kristofer Lundström
  • Klockan 14:35 - Ekonomibyrån

  • Klockan 15:05 - Mysteriet vid Djatlovpasset

    Mysteriet vid Djatlovpasset
  • Klockan 16:00 - Rapport

  • Klockan 16:05 - Vetenskapens värld

    Programledare Victoria Dyring.
  • Klockan 17:05 - Svenska tv-historier: Stina Dabrowski

    Svenska tv-historier
  • Klockan 17:20 - Små mer eller mindre kända museer

  • Klockan 17:30 - Samiska nationaldagen

    Carina Sarri, programledare Anna-Karin Niia och Maxida Märak.
  • Klockan 18:00 - Churchill vid staffliet

  • Klockan 19:00 - Kulturstudion

  • Klockan 19:05 - Mirella Freni - ett liv i operans tjänst

    Mirella Freni
  • Klockan 20:05 - Kulturstudion

  • Klockan 20:10 - La Bohème med Freni och Pavarotti

  • Klockan 22:04 - Kulturstudion

  • Klockan 22:05 - Utredningen

    Utredningen
  • Klockan 22:50 - Världens historia: Förintelsens sista berättelser

    Världens historia: Förintelsens sista berättelser. Auschwitz.
  • Klockan 23:40 - Min sanning: Nadim Ghazale

    Anna Hedenmo
  • Klockan 00:40 - Under klubban

    Ole Steen Christensen från auktionshuset Hørsholm.
  • Klockan 01:10 - Egenland - Finland är fantastiskt

    Programledarna Nicke Aldén och Hannamari Hoikkala.
  • Klockan 01:40 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 01:45 - Sportnytt

  • Klockan 02:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll

  • Klockan 05:00 - Två snubbar

  • Klockan 05:05 - Sov gott Babblarna

  • Klockan 05:10 - Timmy Lamm - svenska ord

  • Klockan 05:15 - Babblarna

  • Klockan 05:20 - Babblarna

  • Klockan 05:25 - Ballonggården

  • Klockan 05:30 - Henry och...

  • Klockan 05:35 - Gaspard och Lisa

  • Klockan 05:45 - Hej Jycke

  • Klockan 05:55 - Ti och Mo

  • Klockan 06:00 - Bing

  • Klockan 06:05 - Sara och Anka

  • Klockan 06:15 - Listigt Alfons Åberg

  • Klockan 06:25 - Draken Digby

    Draken Digby
  • Klockan 06:35 - Tilde

  • Klockan 06:45 - Charlie och Lola

    Charlie och Lola
  • Klockan 07:00 - Hej Jycke

  • Klockan 07:05 - Pirata & Piloto

  • Klockan 07:15 - Kiri & Lou

  • Klockan 07:20 - Mästerflygarna

  • Klockan 07:35 - Octonauterna

  • Klockan 07:45 - Molang

  • Klockan 07:50 - Safirdrakens krafter

  • Klockan 08:00 - Gigantosaurus

  • Klockan 08:10 - Sommarlägret

  • Klockan 08:25 - Fixarna

  • Klockan 08:30 - På riktigt!?

  • Klockan 08:40 - Heidi

    Heidi
  • Klockan 09:05 - Fixa rummet

  • Klockan 09:45 - Kosmoo

  • Klockan 10:10 - Lilla Aktuellt lördag

  • Klockan 10:25 - Skattsökarna

  • Klockan 10:40 - Ranchen

  • Klockan 11:00 - Djupet

  • Klockan 11:20 - Legendarerna

  • Klockan 11:45 - Zorro - legenden föds

  • Klockan 12:05 - Vilse i Oz

  • Klockan 12:25 - Alisa klarar sig alltid!

  • Klockan 12:50 - Min riddare och jag

  • Klockan 13:05 - Furiki rullar

  • Klockan 13:15 - Lilla Aktuellt teckenspråk

  • Klockan 13:30 - Gården

  • Klockan 14:00 - NO-tv - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:15 - Livet i Mattelandet - teckenspråkstolkat

  • Klockan 14:30 - Berätta för mig

  • Klockan 14:40 - Blue water high

  • Klockan 15:05 - Leonardo

    Leonardo
  • Klockan 15:30 - Familjen Valentin

  • Klockan 15:55 - Backstage

  • Klockan 16:20 - Arthur & Excalibur

  • Klockan 16:30 - Pelle Päras pruttiga värld

    Pelle Päras pruttiga värld
  • Klockan 16:40 - Andys dinosaurie-äventyr

  • Klockan 17:00 - Ett fall för KLURO

  • Klockan 17:10 - Pyjamashjältarna

  • Klockan 17:25 - Biet Maya

  • Klockan 17:35 - Ax till max

  • Klockan 17:45 - Daniel Tigers kvarter

  • Klockan 18:00 - Bolibompa

  • Klockan 18:10 - Hej Jycke

  • Klockan 18:20 - Stopp!

  • Klockan 18:30 - Paddingtons äventyr

  • Klockan 18:45 - Biciklo

  • Klockan 18:55 - Ronja Rövardotter

    Ronja Rövardotter
  • Klockan 19:45 - Gronkarna

  • Klockan 20:00 - Sändningsuppehåll

    Sändningsuppehåll